روزنامه های کابل: یکشنبه، ۴ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی به مزایده گذاشتن "حاجی گگ"، بزرگترین معدن آهن افغانستان پرداخته اند.

روز شنبه، ۳ میزان/مهر وزارت معادن و صنایع افغانستان اعلام کرد که این معدن واقع در ولایت بامیان در مناطق مرکزی افغانستان را به مزایده بین المللی گذاشته است.

این معدن نزدیک به دو میلیارد تن آهن دارد و گفته شده است که کار استخراج این معدن ۱۸۰ سال را در بر خواهد گرفت و سالانه سیصد میلیون دلار عاید دولت افغانستان می کند.

سروش ملت استخراج معدن آهن حاجی گگ را "گامی اساسی در مسیر خودکفایی" دانسته و نوشته که مردم بامیان، که این معدن در آن واقع است، هنوز هم با فقر و وضعیت بد اقتصادی به سر می برند.

به نوشته این روزنامه، آغاز استخراج این معدن پیامدهای اقتصادی خوبی برای مردم محروم مناطق مرکزی افغانستان خواهد داشت و برای کشور دستاورد بزرگی شمرده می شود.

اراده نوشته که اگر ازمعادن افغانستان به صورت درست و با مدیریت سالم بهره برداری شود، نه تنها این کشور از کمک های خارجی بی نیاز خواهد شد، بلکه افغانستان را قادر به کمک به دیگران خواهد کرد.

روزنامه با اشاره به ارزش بالای معدن آهن حاجی گگ، معدن مس عینک در ولایت لوگر و میدان نفتی در شمال کشور، نوشته که افغانستان معادن غنی و از این نظر "آینده درخشانی" دارد.

ولی به باور اراده، به مزایده گذاشتن و امضای قراردادهای استخراج این معادن و حتی اعلام موجودیت معادن غنی افغانستان بیشتر با "تبلیغات" به همراه است.

به نظر نویسنده، دولت با راه انداختن این تبلیغات، تلاش در "دلگرم" کردن مردم با انتشار این خبرها دارد و اعضای ناتو هم حضور نظامی خود را با عنوان کردن ذخایر معدنی این کشور به عنوان منابع خوب اقتصادی توجیه می کنند. اراده در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که بهره برداری درست از معادن کشور نیازمند اداره ای سالم، متخصصان ورزیده و تامین امنیت مطمئن در کشور است، در غیر آن به نظر نویسنده، مشکل خواهد بود که گام عملی در این زمینه برداشته شود.

باختر جاذبه های اقتصادی افغانستان را مایه امیدواری دانسته و نوشته است که اگر مقامهای دولتی در کنار جلب سرمایه گذاری ها به کشور، بتوانند "اصلاحات اساسی" را در بخش سیاست های اقتصادی خود وارد کنند، فرصت های کنونی "هدر نخواهد رفت".

به باور سرمقاله نویس باختر، سنجش ارزش چند میلیارد دلاری معادن افغانستان، خبر امضای لوله انتقال گذار ترکمنستان از طریق افغانستان به شبه قاره، آغاز بررسی فنی مهمترین خط آهن از شمال به جنوب و استخراج چند معدن مس، نفت و آهن، هر کدام "سرنوشت ساز و بی سابقه" است.

باختر همچنین به این نظر است که توجه به جاذبه های اقتصادی کشور و موجودیت امکانات گسترده در این زمینه، در دراز مدت رقابت های منطقه را هم "دگرگون" خواهد کرد و افغانستان را از سرزمینی به عنوان "خلا" بیرون و به "نقطه وصل" در زمینه اقتصادی و تجاری تبدیل خواهد کرد.

آرمان ملی از "نفوذ تروریستان در برخی مساجد" خبر داده و نوشته ا ست که شماری از امامان مساجد با استفاده از آزادی بیان در کشور، "به نفع طالبان تبلیغ و مردم را بر ضد دولت تحریک می کنند."

به نوشته روزنامه، در شماری از مساجد پیش از نماز عید فطر سرودهای دوره طالبان پخش شد و امامان مساجد از طالبان دفاع می کنند. آرمان ملی افزوده که بهبود ناگهانی وضعیت مالی برخی از مساجد نشانه ای از "حمایت مالی منابع نامعلوم" است.

آرمان ملی در ادامه نفوذ طالبان به مساجد را "نگران کننده" دانسته و از دولت افغانستان و نهادهای امنیتی خواسته است که احتمال نفوذ مخالفان به مساجد را بررسی کنند.

ماندگار مدعی است که نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان با جود تجهیزات پیشرفته و کامل، هنوز در برابر گروه های "نه چندان قدرتمند" طالبان و حزب اسلامی، "ناکامی مطلق" را تجربه می کنند.

به نوشته روزنامه، در این مورد "صدها پرسش" وجود دارد و از جمله این که "آیا غربی ها خود در سمت و سو دادن طالبان در افغانستان نقش ندارند؟" ماندگار افزوده که حمایت مالی یکی از متحدان آمریکا و نیروهای بین المللی از گروه های مخالف دولت افغانستان، خود ده ها سوال دیگر را به وجود آورد.

ظاهرا اشاره روزنامه به پاکستان است که بارها آن کشور را به همین دلیل مورد انتقاد قرار داده است. به نظر ماندگار، در حال حاضر وضعیت در افغانستان به گونه غیرقابل باور و خلاف انتظار مردم، "به سود مخالفان" دولت افغانستان جریان دارد و قدرت نظامی آنها در حال افزایش است.

این روزنامه دلیل "عدم پیروزی" متحدان افغانستان در جنگ با مخالفان مسلح این کشور را ناشی از نبود "دیدگاه واحد و شفاف" در این جنگ دانسته است.

به نظر ماندگار، دولت و مردم افغانستان هم در این ناکامی نقش دارند، اما نویسنده تاکید کرده که این مهم نیست که چه کسی مقصر است، بلکه مهم این است که سرنوشت مردم افغانستان با پیروزی و ناکامی در این جنگ ارتباط دارد.

هشت صبح با اشاره به نقل قولی از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کتاب "جنگ های اوباما" نوشته باب وود وارد، که قرار است به زودی منتشر شود، که گفته "سرطان در پاکستان است"، نوشته که انتظار این بود که آقای اوباما می گفت "پاکستان خود سرطان است".

اشاره آقای اوباما در این جمله نفوذ گروه های تروریستی و تندرو در پاکستان است، اما نویسنده هشت صبح مدعی است که زمامداران پاکستانی، نظامی و غیرنظامی، سکولار و مذهبی، از "تروریسم" به گونه مشترک به عنوان "حربه ای در سیاست خارجی خود" استفاده کرده اند.

به باور هشت صبح، اعتراف به این که "سرطان در پاکستان است"، این امید را به وجود می آورد که دیگاه آمریکا نسبت به "دانه سرطان" عوض شده است.