آغاز عملیات نظامی 'چندروزه' ائتلاف علیه طالبان در قندهار

سربازان نیروهای بین المللی در قندهار-آرشیو
Image caption نیروهای ائتلاف می گویند هدف نهایی این عملیات کمک به مردم قندهار برای بازسازی زندگی‌شان بدون تهدید طالبان است

نیروهای ائتلاف بین المللی از آغاز عملیات نظامی "چندروزه" برای بیرون راندن طالبان از ولایت قندهار، در جنوب افغانستان خبر داده اند.

این نیروها روز یکشنبه، ۲۶ سپتامبر، در اطلاعیه گفته اند که این عملیات روز جمعه در بیرون از شهر قندهار آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

فرماندهی مشترک نیروهای بین المللی در افغانستان گفته است که دست کم پنج شورشی در جریان این عملیات کشته شده اند.

قندهار در زمان رژیم طالبان پایگاه اصلی این گروه بود و در حال حاضر هم از مناطقی شمرده می شود که طالبان در آن نفوذ قابل توجهی دارند.

نیروهای ائتلاف از ماهها قبل عملیات خود را علیه طالبان در مناطق روستایی قندهار آغاز و هدف از آن را "پاکسازی" قندهار از وجود شورشیان عنوان کرده بودند.

حالا ائتلاف بین المللی گفته که عملیات دیگری را با نیروهای افغان برای از بین بردن "پناهگاههای امن طالبان و مختل کردن فعالیت های آزاد آنها در بیرون از شهر قندهار" آغاز کرده است.

رافائل تورس، یک مقام فرماندهی مشترک نیروهای بین المللی در افغانستان مناطق اطراف شهر قندهار را "حیاط خلوت" طالبان خوانده و گفته است که نیروهای مشترک افغان و ائتلاف شورشیان را در آن جا به طور مکرر در هم کوبیده‌اند.

او گفته است: "هدف نهایی این است که پناهگاه و محل گشت و گذار دشمنان برای حمله به شهر قندهار مختل شود تا مردم این شهر بتوانند به تلاشهای خود به تامین امنیت و مهمتر از همه بازسازی زندگی خود بدون تهدید طالبان ادامه دهند."

نیروهای ائتلاف گفته اند که این عملیات عمدتا در ولسوالی/شهرستان "ژیری" متمرکز است، جایی که به گفته این نیروها، رهبران طالبان از آن برای برنامه ریزی و اجرای حملات خود به شاهراه "حلقه ای" استفاده می کنند.

این شاهراه کابل را با شهرهای قندهار، لشگرگاه و هرات، در غرب افغانستان وصل می کند و از مهمترین شاهراههای این کشور شمرده می شود.

Image caption قندهار پایگاه طالبان در زمان حاکمیت این گروه بود

هر چند نیروهای ائتلاف گفته اند که در جریان این عملیات به نظامیان ائتلاف و افغان آسیبی نرسیده، اما یک خبرنامه این نیروها حاکی از آن است که دو سرباز خارجی در جنوب افغانستان کشته شده اند.

در خبرنامه آمده است که این سربازان امروز (یکشنبه، ۲۶ سپتامبر) در اثر انفجار بمب کارگذاری شده در کنار جاده جان خود را از دست دادند.

هنوز محل دقیق این انفجار و همچنین ملیت این دو سرباز مشخص نشده است.

در یک تحول دیگر، نیروهای ائتلاف از حمله هوایی علیه یک "فرمانده ارشد" گروه القاعده در شرق افغانستان خبر داده اند.

مرکز فرماندهی نیروهای بین المللی گفته که این فرمانده طالبان بر اساس گزارشهای اطلاعاتی در "دره پیچ" ولایت کنر هدف بمباران دقیق قرار گرفت، اما هنوز مشخص نیست که او در اثر آن کشته شده است یا نه.

مرکز فرماندهی ائتلاف گفته است که تحقیقات در باره نتایج این حمله ادامه دارد.

بر اساس خبرنامه مرکز فرماندهی ائتلاف، این فرمانده، که نامش ذکر نشده، فعالیت های گروه القاعده را در ولایت کنر و نورستان رهبری می کرد و برادر او در حمله ای دیگر در مارس ۲۰۰۹ کشته شده بود.

مطالب مرتبط