ناتو: به اعزام مربیان بیشتر نظامی به افغانستان نیاز است

سربازان ارتش افغانستان
Image caption برای انتقال بیشتر مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، به مربیان بیشتر نظامی در این کشور نیاز است

فرماندهان پیمان ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که در نشست سران این پیمان در لیسبون، موضوع اعزام مربیان بیشتر برای آموزش ارتش افغانستان را مطرح خواهند کرد.

نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در روزهای نوزدهم و بیستم ماه نوامبر در شهر لیسبون، پایتخت پرتغال برگزار خواهد شد.

مسائل افغانستان از موضوع های مورد بحث در این نشست خواهد بود و مقام های ناتو می گویند نشست لیسبون فرصتی خواهد بود تا پیشرفت ها در افغانستان را بررسی کنند.

کریستوفر چمبرز، یکی از سخنگویان ناتو در کابل گفت که در حال حاضر به ۶۷۴ مربی نظامی نیاز است تا به اهداف تعیین شده در زمینه آموزش نیروهای افغان دست یافت.

این سخنگوی ناتو گفت: "برای بحث بر سر اعزام مربیان، هفته گذشته نشستی در بروکسل برگزار شد و من فکر می کنم که در نشست لیسبون در نوزدم و بیستم نوامبر ما قادر خواهم بود این را اعلام کنیم و به آن دست یابیم. برای ادامه آموزش نظامیان افغان به متخصصان بیشتر نیاز است."

مقام های ناتو می گویند برای واگذاری مسئولیت های بیشتر امنیتی به نیروهای افغان، اعزام مربیان بیشتر برای آموزش این نیروها لازم است.

فرماندهان نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان انتظار دارند که در نشست آینده سران ناتو در باره اعزام مربیان بیشتر به این کشور و انتقال مسئولیت های بیشتر به نیروهای افغان بحث کافی شود.

نیاز به مربیان بیشتر برای آموزش نیروهای افغان پیش از این نیز از سوی مقامات ناتو مطرح شده بود، اما هنوز روشن نیست که سران ناتو به این درخواست پاسخ مثبت خواهند داد یا خیر.

اما آقای چمبرز گفت: "من تردیدی ندارم که در لیسبون پاسخ مثبت دریافت کنیم، ما متحد هستیم و هیچ شکی در این وجود ندارد، میان ما همکاری های وسیعی وجود دارد."

او گفت که مربیان بیشتر برای واگذاری مسئولیت های بیشتر به نیروهای افغان آماده خواهند شد و به این ترتیب روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان موفقیت آمیز انجام خواهد شد.

روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز خواهد شد.

پیش از این دولت افغانستان هم بر آموزش و تقویت نیروهای این کشور تاکید کرده و آن را برای مقابله با شورشیان و تامین امنیت در این کشور موثرتر و ارزان تر از اعزام نیروی بیشتر خارجی دانسته است.

مطالب مرتبط