به روز شده:  05:47 گرينويچ - دوشنبه 27 سپتامبر 2010 - 05 مهر 1389

امنیت افغانستان

امدادگر بریتانیایی در شرق افغانستان ربوده شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مردان مسلح یک امدادگر زن بریتانیایی را با سه نفر از همکاران افغان او در شرق افغانستان ربوده اند.

روز دوشنبه، 5 میزان/مهر (27 سپتامبر)، مقامات امنیتی افغانستان اعلام کردن که گروهی از افراد مسلح موترهای (خودرو) این امدادگران را در ولایت کنر در شرق افغانستان، متوقف کردند و آنان را با خود بردند.

زن بریتانیایی ربوده شده با یک سازمان امدادرسانی آمریکایی همکاری داشته و گفته شده است که پیش از آن، از کارمندان سازمان ملل متحد بوده است.

وزارت خارجه بریتانیا تائید کرده است که یک شهروند این کشور در افغانستان ناپدید شده و این رویداد به اطلاع خانواده او رسیده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت: "ما در همکاری نزدیک با تمام مقامات مربوط قرار داریم و همچنین با خانواده او در تماس هستیم."

تا حالا هیچ گروهی مسئولیت این آدم ربایی را برعهده نگرفته است.

یک مقام ارشد امنیتی افغان به بی بی سی گفت که ربایندگان، گروگانهای خود را به طرف یک منطقه کوهستانی برده اند و نیروهای امنیتی با همکاری بزرگان قومی منطقه، در پی ردیابی آنها هستند.

همچنین گزارش شده است که ارتش آمریکا هم در این عملیات جستجو شرکت دارد.

این حادثه در ولسوالی چوکی در ولایت کنر روی داده است که از مناطق تحت کنترل دولت مرکزی محسوب می شود.

مقامات افغان می گویند امدادگر بریتانیایی و همراهان او بدون اینکه نیروهای امنیتی را در جریان قرار بدهند، از ولایت ننگرهار به ولایت کنر رفته بودند.

آدم ربایی در افغانستان با انگیزه های متفاوتی صورت می گیرد.

در مواردی، گروه های مسلح برای اخاذی و کسب پول دست به آدم ربایی می زنند و طالبان هم عمدتا با هدف وارد کردن فشار بر دولت افغانستان و حامیان بین المللی آن، و یا مبادله افراد ربوده شده با طالبان زندانی به گروگانگیری روی می آورند.

براساس برخی گزارش ها، گاه آدم ربایان اولیه، گروگان های خود را در ازای دریافت مبالغی پول یا سایر امتیازات، در اختیار گروه های دیگر قرار می دهند.

قتل گروگان ها نیز بدون سابقه نبوده و از جمله در ماه گذشته، مردان مسلح گروهی از پزشکان خارجی را در ولایت بدخشان در شرق افغانستان ربودند و به قتل رساندند.

تا هنوز جزییات تحقیقات در مورد این حادثه منتشر نشده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.