ناتو 'شورشیان' را در خاک پاکستان هدف قرار داد

هلی کوپتر
Image caption حملات هواپیماهای جنگی ناتو در خاک پاکستان نادر است

نیروهای به رهبری ناتو در افغانستان بیش از سی نفر از شورشیان را در خاک پاکستان کشته اند.

نیروهای ناتو، که گفته می شود توسط دو فروند هلی کوپتر جنگی همراهی می شدند، این شورشیان را در یک عملیات کم سابقه از افغانستان تا داخل خاک پاکستان دنبال کردند و آنها را از پای درآوردند.

این عملیات پس از حمله افراد مسلح به یک پاسگاه امنیتی در ولایت خوست در شرق افغانستان صورت گرفت.

ناتو اعلام کرده است که در این عملیات هیچ آسیبی به غیرنظامیان نرسیده است، اما اطلاعات منتشر شده توسط ناتو از سوی منابع مستقل تائید نشده است.

رسانه های پاکستان گزارش کردند که هلی کوپترهای ناتو گروهی از جنگجویان مرتبط با شبکه حقانی را در داخل خاک پاکستان هدف حمله قرار داده اند.

شبکه حقانی بخشی از طالبان افغانی محسوب می شود که در پاکستان فعالیت دارند.

ناتو با انتشار اعلامیه ای گفته است که روز جمعه، یک پایگاه ارتش ملی افغانستان هدف حمله تعداد "قابل ملاحظه ای" از شورشیان قرار گرفته بود.

اعلامیه افزوده است که در واکنش نسبت به این حمله، نیروی هوایی ناتو وارد عملیات شد و سی نفر از شورشیان را از پای درآورد.

براساس اعلامیه ناتو، دو هلی کوپتر ناتو روز شنبه نیز در این محل، مورد تیراندازی افراد مسلح قرار گرفت اما ناتو گفته است که این هلی کوپترها در حمله متقابل، "تعداد دیگری از شورشیان را کشتند."

بعدا یک سخنگوی ناتو تائید کرد که هلی کوپترهای این نیرو وارد حریم هوایی پاکستان شده بودند.

سخنگوی ناتو در این مورد توضیحی نداده است که عملیات تعقیب شورشیان در خاک پاکستان توسط نیروهای کدام کشور عضو ناتو و در کدام محل به اجرا گذاشته شد.

ارتش آمریکا در موارد متعدد از هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن شورشیان در خاک پاکستان استفاده می کند، اما ورود هواپیماها و هلی کوپترهای جنگی ناتو به حریم هوایی پاکستان در عملیات علیه شورشیان کمتر اتفاق افتاده است.

مطالب مرتبط