روزنامه های کابل: دوشنبه، ۵ میزان

آغاز عملیات نظامی علیه طالبان در ولایت قندهار، در جنوب و بررسی به مزایده گذاشته شدن معدن آهن حاجی گگ ولایت بامیان، در مرکز افغانستان، از موضوع های اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح با اشاره به آغاز عملیات نظامی نیروهای ناتو و افغان علیه طالبان در قندهار، در جنوب افغانستان نوشته که این عملیات "پس از ماهها انتظار" آغاز شده است.

نیروهای ناتو روز یکشنبه اعلام کردند که این عملیات روز جمعه، ۲ میزان/مهر آغاز شده و هدف از آن مختل کردن پناهگاهها و فعالیت های طالبان در اطراف شهر قندهار است.

به باور روزنامه، قندهار به دلیل این که در گذشته پایگاه اصلی طالبان بوده از اهمیت زیادی برخوردار است و از این که در نزدیکی مرز با پاکستان موقعیت دارد، آسیب پذیر است.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته است که قندهار به دلیل این که پایگاه سنتی طالبان بوده، برای آنها اهمیت نمادین دارد و هدف قرار دادن طالبان در قندهار می تواند بر ستیزه جویان طالبان تاثیرات روانی بسیاری داشته باشد.

روزنامه افزوده است که برخی مقامهای افغان در گذشته با آغاز این عملیات مخالفت کرده اند و "ضعف اداره محلی" هم در قندهار وجود دارد. به نظر هشت صبح، این ها از عوامل اصلی مشکلات در قندهار است.

باختر نوشته در حالی که یک مقام ناتو از پیشرفت ها در "حیاط خلوت" طالبان در قندهار خبر داده، وزارت دفاع افغانستان اعتراف به "موفقیت" این گروه در شمال کشور کرده است.

یک مقام مرکز فرماندهی ناتو در کابل گفته است که نیروهای مشترک ناتو افغان طالبان را بارها در "حیاط خلوت شان" در قندهار درهم کوبیده اند.

باختر نوشته که وزارت دفاع افغانستان ضمن یادآوری از پیشرفت های نسبی در جنوب کشور، گفته است که طالبان در کشاندن ناامنی در شمال کشور "موفقیت هایی" داشته اند.

باختر در ادامه تاکید کرده که اصولا باید پیش از آغاز عملیات در جنوب کشور، برنامه ای طرح شود تا به طالبان اجازه داده نشود که آنها برای خود در شمال و غرب کشور "چندین حیاط خلوت دیگر" ایجاد کنند.

ولی به نظر روزنامه، دیده شده است که طالبان با زیر فشار قرار گرفتن در جنوب افغانستان، "به سادگی" توانسته اند که آشوب را به نقاط دیگر این کشور بکشانند.

سروش ملت به مزایده گذاشتن معدن آهن حاجی گگ را خبر "خوشایندی" دانسته و افزوده که استخراج معادن افغانستان زمانی بر بهبود اقتصادی این کشور موثر است که دولت بر کار استخراج آنها مدیریت دقیق و نظارت جدی داشته باشد.

این معدن دو میلیارد تنی اوائل هفته جاری از سوی وزارت معادن و صنایع به مزایده بین المللی گذاشته شد و گفته شده است که در صورت امضای قرارداد استخراج آن، سالیانه سیصد میلیون دلار عاید دولت خواهد شد. این معدن در ولایت بامیان، در مرکز افغانستان موقعیت دارد.

نویسنده سروش ملت به این نظر است که دولت برای موثریت مدیریت استخراج معادن باید بر کار و سرمایه گذاری پیمانکاران استخراج کننده نظارت فعال و کنترل داشته باشد.

به نوشته سروش ملت اما در کشورهای توسعه نیافته این کار تا حدی با مشکل مواجه است و ایجاد رابطه دو سویه که مبتنی بر منافع دو طرف قرارداد باشد، به طور جدی دشوار است.

نویسنده مطلب افزوده است که در چنین کشورها دولت ها توانایی ایجاد توازن در معاملات بزرگ را ندارند و سرمایه گذاران خارجی در رابط یک سویه وضعیت را به سود خود می چرخانند.

روزنامه دولتی انیس خبر به مزایده گذاشته شدن معدن آهن حاجیگگ در ولایت بامیان در مرکز افغانستان را "مژده ای" برای مردم این کشور دانسته است.

انیس نوشته که استخراج آهن حاجیگگ زندگی هزاران تن را متحول خواهد کرد و به نوشته روزنامه، این یکی از دستاوردهای وزارت معادن برای مردم است.

براساس آن چه وزارت معان اعلام کرده کار استخراج این معدن برای سی هزار تن زمینه اشتغال را فراهم خواهد کرد که از آن جمله هفت هزار کارگر به طور مستقیم صاحب شغل خواهند شد.

راه نجات با اشاره به روز جهانی گردشگری، امکانات جذب گردشگران به مناطق مختلف افغانستان را "ظرفیت فراموش شده" در این کشور خوانده است.

بیست و هفتم سپتامبر از سوی سازمان ملل روز جهانی گردشگری نامگذاری شده و امسال این روز با عنوان "گردشگری و تنوع زیستی" بزرگداشت می شود.

راه نجات نوشته است در حالی که صنعت گردشگری مورد توجه کشورهای مختلف جهان قرار دارد، در افغانستان این صنعت با وجود جاذبه های فراوان فرهنگی، تاریخی و طبیعی، "جایگاهی ندارد".

این روزنامه در ادامه نوشته که البته سه دهه جنگ به این صنعت در افغانستان ضرب زده، ولی در سالهای اخیر با وجود همکاری های گسترده بین المللی، کار چندانی برای احیای صنعت گردشگری در کشور انجام نشده است.

مطالب مرتبط