پرونده جدید دادستانی نیویورک علیه برادر بزرگ کرزی

محمود کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان
Image caption محمود کرزی گفته است، او یک تاجر است و سرمایه اش را با کار و فعالیت و از راه مشروع اندوخته است

دادستانی نیویورک تحقیقاتی را در مورد دارایی های محمود کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان آغاز کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک سخنگوی دادستانی نیویورک نوشته است که آنها مدارک کافی در اختیار دارند که نشان می دهد محمود کرزی از پرداخت مالیات طفره رفته است.

این روزنامه به نقل از مقام های دادستانی نیویورک نوشته است که محمود کرزی در حال حاضر دوازده میلیون دلار سرمایه دارد، درحالی که او در سال 2001 در رستورانی در همین شهر مشغول بود.

به نوشته این روزنامه آقای کرزی بیست در صد از دارایی اش را هم در برنامه ساخت و ساز خانه در دشتی در حومه شهر قندهار به کار انداخته است.

وال استریت ژورنال عکسهایی را هم از این پروژه خانه سازی در قندهار به نمایش گذاشته است.

نکته جالبی که در این عکسها جلب توجه می کند، این است که پلیس افغانستان با اونیفورم رسمی امنیت کارگران این پروژه را که یک پروژه شخصی و متعلق به یک شرکت خصوصی است، به عهده دارد.

وال استریت نوشته است که این پروژه خانه سازی که محمود کرزی 50 درصد در آن سهم دارد کارش با یک قرضه سه و نیم میلیون دلاری شروع شد.

وال استریت ژورنال همچنین نوشته است که محمود کرزی در حال حاضر چهار خانه در آمریکا دارد و بخشی از اوقاتش را نیز در خانه هایی که در دبی و کابل اجاره کرده می گذراند.

در همین حال وال استریت ژورنال نوشته است که محمود کرزی در مصاحبه ای اتهامات دادستانی نیویورک را رد کرده و گفته است که آنها مدرکی در مورد ادعای شان در دست ندارند.

محمود کرزی همچنین گفته است که عده ای را در تعقیب او گماشته اند تا "برای آنها علیه من سند و مدرک جمع آوری کنند، نمی دانم چند نفر را چهار، پنج، شش یا ده نفر را ولی آنها نمی توانند چیزی علیه من بیابند چون کار من قانونی است."

محمود کرزی گفته است، او یک تاجر است و سرمایه اش را با کار و فعالیت و از راه مشروع اندوخته است.

محمود کرزی برادر بزرگتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان است. او سالهای قبل و پیش از سقوط طالبان در آمریکا بود و تابعیت آمریکایی دارد.

بعد از سقوط طالبان به افغانستان بازگشت و سرگرم کار در عرصه های اقتصادی شد.

یکی از مهم ترین برنامه های اقتصادی محمود کرزی سرمایه گذاری و احیای کارخانه تولید سیمان پلخمری در شمال افغانستان است.

محمود کرزی تا کنون ظاهرا از سیاست افغانستان و حاشیه های آن به دور و سرگرم کارهای بازرگانی و اقتصادی بوده است.

پیش از این ولی کرزی برادر کوچکتر حامد کرزی که رئیس شورای ولایت قندهار است، از سوی شماری از مقام های آمریکایی متهم به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر شده بود. ولی او همیشه این اتهامات را رد کرده و آن را اقدامات سیاسی خوانده است.

اما این نخستین باری است که برادر بزرگ او نیز بعنوان کسی که دادستانی نیویورک برایش پرونده فساد مالی باز کرده، خبر ساز می شود.