روزنامه های کابل: سه شنبه، ۶ میزان

عملیات نظامی نیروهای ائتلاف و افغان در قندهار، در جنوب افغانستان علیه شورشیان، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این عملیات اوائل این هفته با نام "اژدها" در ولسوالی های "ژیری، پنجوایی و ارغنداب" ولایت قندهار برای بیرون راندن طالبان آغاز شد. این عملیات با برنامه های عمرانی و بازسازی همراه است.

باختر نوشته که عملیات قندهار اکنون به "نقطه سرنوشت سازی" رسیده است و نیروهای ارتش افغانستان و بین المللی از موضع دفاعی بیرون می شوند و به تهاجم به مراکز طالبان می پردازند.

نویسنده با اشاره به این که این عملیات با برنامه های غیرنظامی و بازسازی منطقه به همراه است، ابراز امیدواری کرده است که این اعملیات با "حد اقل خسارات و تلفات غیرنظامی" به انجام برسد.

باختر افزوده که عملیات در زادگاه ملا عمر، رهبر طالبان ممکن است با چالش هایی به همراه باشد، اما تلاشهای غیرنظامی و تمرکز بر برنامه های عمرانی، نقطه قوت دولت افغانستان و نیروهای بین المللی در این عملیات شمرده می شود.

به نظر نویسنده باختر، پیشرفت در قندهار، نشانه امید برای تغییر اوضاع در ناآرام ترین نقطه کشور دانسته می شود، ولی در آینده دیده خواهد که این نشانه ها به "امید واقعی" تبدیل خواهد شد یا نه.

ماندگار نوشته که قندهار پایتخت امارت طالبان بود و پس از فروپاشی این گروه هم به عنوان منطقه ای استراتژیک، به میدان نبرد میان نیروهای ائتلاف و طالبان تبدیل شد.

روزنامه افروده که قندهار زادگاه ملا عمر، رهبر طالبان و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است و در این تردیدی وجود ندارد که این شهر در سیاست کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

به باور ماندگار، آقای کرزی به همین دلیل همواره تلاش کرده که احمد ولی کرزی، برادر کوچکتر او و رئیس شورای ولایتی قندهار را علی رغم اتهاماتی که علیه او مطرح شده، در این شهر باقی بماند.

سروش ملت ابراز نگرانی کرده است که اگر عملیات قندهار با موفقیت به همراه نباشد، پیامدهای بدی برای مناطق دیگر در داخل ولایت قندهار و حتی مناطقی در غرب و شمال کشور خواهد داشت.

به نوشته روزنامه، عملیات "ناموفق" دامنه ناامنی و حضور شورشیان را به مناطق مختلف گسترش می دهد و اگر برنامه محاصره آنها به صورت جدی و دقیق طرح نشده باشد، آنها به مناطق دیگر خواهند رفت.

سروش ملت همچنین تاکید کرده که برای جلوگیری از پیامدهای "ناهنجار" عملیات نظامی، باید برنامه ریزی دقیقی وجود داشته باشد و در عملیات "اژدها" باید از احتیاط لازم کار گرفته شود. هشت صبح تعقیب و حمله به شورشیان وابسته به شبکه حقانی توسط نیروهای ناتو از افغانستان به داخل خاک پاکستان، ابراز امیدواری کرده است که با ادامه این گونه عملیات، فعالیت های تروریستی از داخل پاکستان به داخل افغانستان کاهش یابد.

نیروهای ناتو تایید کرده اند که در پی حمله شمار قابل توجهی از شورشیان تحت رهبری جلالدین حقانی، از فرماندهان مجاهدین سابق و از مخالفان دولت افغانستان در جنوب شرق این کشور، آنها را تا داخل خاک پاکستان تعقیب کردند و دهها تن از آنان را کشتند.

هشت صبح افزوده که حمله این شورشیان به یک پایگاه ارتش افغانستان و فرار به سوی پاکستان، ادعای دولت افغانستان مبنی بر این که ریشه جنگ در پاکستان است را ثابت می کند.

نویسنده روزنامه همچنین به این نظر است که تعقیب و کشتن شورشیان در داخل خاک پاکستان، "هشداری جدی" به دولت این کشور نیز است و مردم افغانستان هم چنین انتظاری را از نیروهای ناتو دارند.

دولت پاکستان نسبت به این حمله نیروهای بین المللی، که با حمایت هلیکوپترهای آپاچی به همراه بود، ابراز خشم کرده و آن را ناقض حاکمیت ملی خود دانسته است.