نشریات کابل: چهارشنبه 7 میزان

اظهارات احساساتی روز گذشته حامد کرزی، عملیات های نظامی ناتو در جنوب و حملات ناتو به طالبان در خاک پاکستان، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به اظهارات روز گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پرداخته که گفته بود افغانستان در یکصد و سی سال اخیر پیشرفت نداشته است.

آقای کرزی در سخنرانی روز گذشته خود به تاریخ اشاره کرد و گفت که یکصد و سی سال پیش، افغانستان پزشک نداشت تا پسر امیرشیر علی خان را مداوا کند، و افغانستان امروز هم پزشک ندارد و بیماران افغان هنوز محتاج کشورهای خارجی هستند.

اما روزنامه هشت صبح پرسیده است که چه کسی مسئول این وضعیت است؟ و در جواب افزوده که مسئولان و حاکمان افغانستان، با بی توجهی به منافع ملی کشور، زمینه را برای عدم پیشرفت این کشور فراهم کرده اند.

نویسنده هشت صبح به آقای کرزی توصیه کرده است که با استفاده از موقفی که دارد، به جای ریختن اشک، به فکر چاره سازی برای این کشور باشد.

روزنامه راه نجات نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته است که رئیس جمهور، باید به جای افسوس کردن، در مورد آینده این کشور تصمیم بگیرد.

این روزنامه نوشته که آقای کرزی با تصور آینده فرزند خود، اشک می ریزد، در حالی که باید با تصمیم گیری قاطع، آینده فرزند خود و فرزندان افغانستان را رقم بزند.

روزنامه ماندگار سرمقاله خود را به عملیات نظامی ناتو در ولایت قندهار اختصاص داده و نوشته است که اجرای چنین عملیات ها، نتیجه ای را که مردم انتظار دارند، در پی ندارد.

این روزنامه نوشته است که هر زمانی که ناتو و نیروهای افغان، عملیاتی را برای سرکوب طالبان در جنوب آغاز کرده اند، نا امنی ها در شمال افغانستان بیشتر شده است.

ماندگار نوشته است که با آغاز عملیات در جنوب، طالبان به راحتی از این مناطق بیرون شده و در پایگاه های خود در شمال جابجا می شوند و برنامه های خود را به راحتی از آنجا دنبال می کنند.

نویسنده از ناتو و دولت افغانستان انتقاد کرده که برای شکست دادن این تاکتیک طالبان، تلاشی به خرج نداده است.

روزنامه آرمان ملی از حملات اخیر ناتو به طالبان در پاکستان استقبال کرده و نوشته است که تنها راه پیروزی بر تروریسم، "حمله به مراکز اصلی آنها در پاکستان است."

این روزنامه حلقاتی در پاکستان را متهم به تربیه و آموزش تروریسم در خاک این کشور کرده و نوشته است که جهان باید علیه این مراکز آموزشی اقدام کند.

مطالب مرتبط