سعادتملوک تابش از پیشکسوتان شعر نو افغانستان درگذشت

Image caption ار راست به چپ: ابوطالب مظفری، سعادتملوک تابش، عبدالاحمد جاوید و محمد آصف فکرت

سعادتملوک تابش، شاعر شناخته شده و از پیشکسوتان شعر نو افغانستان صبح امروز در سن 59 سالگی در اثر عارضه قلبی در هند درگذشت.

سعادتملوک تابش در سال 1330 خورشیدی در شهر هرات متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لیسه/دبیرستان جامی و سلطان به پایان رساند.

او سپس ادامه تحصیلات خود را در دانشگاه کابل پی گرفت و در سال 1353 خورشیدی از دانشگاه کابل در رشته ادبیات و علوم انسانی لیسانس گرفت.

مدتی در مدرسه حبیبه کابل تدریس کرد و زمانی نیز به عنوان مدیر انجمن های علوم دینی و اجتماعی، فلسفه و زبان بود.

پیشکسوت شعر نو

سعادتملوک تابش از پیشکسوتان شعر نو در افغانستان بود که دهه پنجاه دوره شکوفایی شعر او بود و نام او را در میان شاعران افغانستان پر آوازه ساخت. تابش در شعر خود تفکرات فلسفی را با احساسات شاعرانه در آمیخته بود و در این دوره چند مجموعه شعر او که در قالب های کلاسیک و نیمایی سروده بود در ایران منتشر شد.

از دفتر های منتشر شده تابش می توان به "سروده های مهاجر"، "لحظه های طلوع"، "انتظار"، "دو راهی" و "طور خونین" اشاره کرد.

علاوه بر مجموعه های شعری، از سعادتملوک تابش آثاری در زمینه های جامعه شناسی، سیاست، و روان شناسی اجتماعی نیز در دهه شصت خورشیدی در ایران منتشر شد که "استعمار شوروی در رابطه با افغانستان"، "جامعه شناسی سیاسی افغانستان"، "نمود های وابستگی"، "نگرشی بر رویداد هفتم ثور"، " ششم جدی در پرتو انقلاب اسلامی" و "نگاهی به قیام بیست چهارم حوت هرات" از مهم ترین این آثار است.

کارسیاسی

تابش در سال 1357 و مدتی بعد از کودتایی هفتم ثور دستگیر شد و بعد از آزادی از زندان به ایران مهاجرت کرد و در سال 1358 به "حزب اسلامی رعد افغانستان" پیوست و مدتی به عنوان مسول فرهنگی و سپس رهبر سیاسی این حزب شد.

تابش در این حزب فراز و نشیبهای فروانی را با دیگر سران حزب تجربه کرد که منجر به اختلافات زیادی بین اعضای حزب شد.

Image caption سعادتملوک تابش ازدواج نکرد و تا آخر عمر تنها زیست

پژوهش و تحقیق

با پیوستن حزب رعد به شورای چهار گانه که در نهایت به تشکیل حزب وحدت اسلامی افغانستان منجرشد، تابش از تمام فعالیت های سیاسی و عملی کناره گیری کرد و فقط به پژوهش و تحقیق در موضوعات عرفانی و دینی پرداخت.

حاصل تاملات، تابش در این سالها چهارده دفتر شعر، و بیست عنوان کتاب در حوزه های دیگر معرفتی است که همه این آثار تا کنون منتشر نشده اند.

در نشریه خط سوم که در ایران منتشر می شود از برخی از آثار چاپ نشده تابش نام برده شده است:

"هدف داری و هدف گریزی"، "دریچه ای به تمدن معنی دار"، "هویت ستیزی"، "ریشه ها و پیامدهای روان پریشی"، "افغانستان و تهدید غرب" و نیز چند دفتر شعر "بلور عیار"، "غزلهای قلابی، "بی تابی اشراق"، "طور خونین"، "کاروان ناله"، "برکه ذکر"، "شعر آفرینش"، و "نیایشهای مردود" نام برد."

تابش سالهای متمادی را در مشهد ساکن بود و در این شهر خلوت گزیده بود و به گفته خودش "به تماشای آفاق معرفت" مشغول بود در جلسات هفتگی که در منزل او تشکیل می شد برای دوستان و شاگردان خود درسهای معرفتی می داد.

بعد از تحولات جدید در افغانستان تابش به زادگاه خود برگشت و در آنجا نیز دست به هیچ گونه فعالیت عملی و یا سیاسی نزد و فقط حلقه های درس خصوصی با شاگردان و دوستانش در منزل خود بر گزار می کرد.

تنهایی

تابش تا پایان عمر خود ازدواج نکرد و مدت چند سال بود که از بیماری قلبی رنج می برد و دیروز دچار سکته قلبی شد که به سرعت او را به هندوستان منتقل کردند ولی تلاشها ثمر ندادند و صبح روز چهارشنبه هفتم میزان/مهر در یکی از بیمارستانهای هند در گذشت.

مطالب مرتبط