واکنش طالبان به اعلام فهرست اعضای شورای صلح

گروه طالبان با انتشار بیانیه ای تشکیل شورای صلح از سوی دولت افغانستان را کار بیهوده خوانده و گفته اند که چنین تلاشهایی کمکی به برقراری صلح در افغانستان نمی کند.

اعلامیه طالبان که در سایت های اینترنتی نزدیک به این گروه منتشر شده و همچنین از طریق ایمیل به رسانه ها فرستاده شده، کماکان بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان به عنوان پیش شرط مذاکره و صلح تاکید می کند.

در این اعلامیه دولت حامد کرزی، دولت "بی اختیار" و وابسته به خارجی ها خوانده شده است.

اعلامیه طالبان، تلاش دولت افغانستان برای تشکیل شورای صلح را، به اقدام مشابهی در زمان خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان تشبیه کرده است.

این اعلامیه تصریح می کند که سالها پیش وقتی شوروی ها اذعان کردند که در جنگ افغانستان شکست خورده اند و باید این کشور را ترک کنند، لحن صلح آمیزی را در پیش گرفتند و دعوت به صلح کردند و حالا هم دعوت صلح و تشکیل شورای صلح از دید طالبان نه کار دولت به اصطلاح آنها "بی اختیار" حامد کرزی بلکه کار آمریکایی ها است و نشان می دهد که آمریکایی ها نیز به این نتیجه می رسند که در جنگ افغانستان شکست خورده اند.

طالبان همچنین در این اعلامیه تاکید کرده اند که تشکیل شورای صلح درحالی که هزاران نیروی زمینی و هوایی کشورهای "اشغالگر" در افغانستان حضور دارند، بی معنا است.

اسامی شماری از رهبران و فرماندهان احزاب مجاهدین در فهرست، شورای صلح از دیگر نکاتی است که طالبان به آن اشاره کرده و گفته است کسانی که خود زمانی از عوامل جنگ بوده اند، نمی توانند، طرح صلح را به پیش ببرند.

از لحن اعلامیه ای رسمی طالبان بر می آید که موضع، آنها در قبال دولت افغانستان تغییری نکرده و آنها بر ادامه جنگ علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان پافشاری دارند.

اما در همین حال مارک سدول، سخنگوی امور غیر نظامی ناتو امروز در کنفرانس خبری گفته است که شماری از رهبران ارشد طالبان تمایل به مذاکره با دولت و پیوستند به روند صلح دارند.

مارک سدول همچنین گفت که تماسهایی با شماری از مقام های طالبان بر قرار شده است.

این اظهارات آقای سدول یک روز پس از آن صورت می گیرد که حامد کرزی اعضای شورای عالی صلح را معرفی کرد.

شماری از آگاهان مسایل سیاسی افغانستان بر این باورند که ممکن است بازیگران بین المللی موثر در صحنه افغانستان به توافق های ابتدایی رسیده باشند. و شورای عالی صلح نتایج این توافق ها را رسمیت بخشد.

سنجر سهیل سردبیر روزنامه هشت صبح در گفت گو با تلویزیون فارسی بی بی سی گفت، شورای عالی صلح تنها می تواند مسایل داخلی افغانستان را حل کند و برای حل مسئله تروریسم که یک مشکل منطقه ای و جهانی است نیاز به تلاشهای منطقه ای و بین المللی است.

مطالب مرتبط