به روز شده:  10:52 گرينويچ - پنج شنبه 30 سپتامبر 2010 - 08 مهر 1389

جامعه افغانستان

کاهش قابل ملاحظه تولید تریاک در افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می دهد که تولید تریاک در افغانستان تا نزدیک به پنجاه درصد کاهش یافته است.

اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید، این کاهش عمدتا ناشی از شیوع نوعی آفت قارچی در کشتزارهای خشخاش افغانستان بوده است.

اما همزمان، این گزارش هشدار می دهد تولید تریاک در افغانستان احتمالا دوباره افزایش خواهد یافت، چون بهای مواد مخدر رو به افزایش بوده و این مسئله می تواند کشاورزان افغان را به کشت خشخاش تشویق کند.

اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در ماه مه امسال اعلام کرد که نوعی آفت قارچی به تقریبا نیمی از کشتزارهای خشخاش افغانستان آسیب زده است.

بیشترین آسیب این آفت به کشتزارهای خشخاش در ولایات هلمند و قندهار وارد شده بود.

افغانستان نود درصد تریاک جهان را تولید می کند، موادی که در تهیه هروئین از آن کار گرفته می شود.

احتمال افزایش دوباره

براساس بررسی جدید اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل از وضعیت مواد مخدر در افغانستان، تولید تریاک در این کشور از سال 2003 تا حالا در پائین ترین سطح قرار دارد.

براساس این بررسی، افغانستان در سال 2010 حدود سه هزار و ششصد تن تریاک تولید کرده که این رقم در سال 2009، شش هزار و نهصد تن بوده است - به این اساس، تولید تریاک در افغانستان حدود چهل و هشت درصد کاهش داشته است.

یوری فدوتوف، رئیس اجرایی اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید: "این خبر خوشی است، اما هیچ جایی برای داشتن خوشبینی دروغ وجود ندارد؛ بازار کشاورزان خشخاش، می تواند یک بار دیگر گرم شود و از این رو، باید وضعیت را از نزدیک تحت مراقبت داشته باشیم."

این اداره هشدار می دهد که همزمان با افزایش در بهای مواد مخدر، احتمال آن وجود دارد که تولید تریاک در افغانستان دوباره افزایش یابد.

گزارش اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد حاکیست که بیشترین خشخاش در افغانستان، در مناطق جنوبی و غربی این کشور کشت شده است، موضوعی که رابطه شورشگری را با تجارت مواد مخدر نشان می دهد.

براساس آمار این اداره، ولایت نا آرام هلمند، سال گذشته نزدیک به شصت درصد کل مواد مخدر افغانستان را تولید کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.