کمیسیون انتخابات افغانستان آرای ده ها صندوق را باطل کرد

Image caption مکانیسم شمارش آراء در افغانستان پیچیده و چند مرحله ای است

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید در نتیجه بررسی و بازنگری شماری از صندوق های رای، آرای 39 مرکز رای دهی در انتخابات پارلمانی این کشور به دلیل اثبات تخطی و تقلب در آنها، فاقد اعتبار است.

همچنین مسئولان این کمیسیون می گویند آرای 38 مرکز دیگر نیز مشکوک است و نیاز به بازشماری دارد.

بر اساس آماری که از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان منتشر شده، آرای باطل شده مربوط به پانزده ولایت است.

فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید با بررسی دیگر مراکز رای دهی شمار آرای مشکوک بیشتر خواهد شد، آقای معنوی به خبرنگاران گفت:" تا حال کمیسیون مستقل انتخابات در مجموع آرای 39 مرکز را فاقد اعتبار اعلام کرده و البته این آمار از دیروز است که تکمیل شده و پای آن امضا شده. مراکزی که امروز در مورد آنها تصمیم گرفته شده و تعداد آن هم زیاد است بعدا اعلام خواهد شد".

ولایت های پکتیکا، میدان وردک، فاریاب و هرات، کابل، بلخ، قندوز، غزنی، فراه و بغلان از ولایت هایی است که بیشترین میزان آرای باطل شده را داشته اند.

روش شمارش آرا در افغانستان

سیستم شمارش آرای انتخاباتی در افغانستان پیچیده و چند مرحله ای است.

ابتدا در پایان روز انتخابات، تمامی صندوقها در محل رای دهی و در حضور نمایندگان نامزدها و ناظران شمرده می شوند. سپس آراء دوباره به صندوقها ریخته شده صندوقها مهر و موم و به کمیسیون انتخابات در کابل منتقل می شوند.

نمایندگان نامزدان، یکی از ناظران و همچنین کارمندان کمیسیون انتخابات هر کدام یک کپی مهر شده و رسمی از آرای شمرده شده را در یافت می کنند.

Image caption نتایخ انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بعد از دوماه اعلام شد

در کابل تمامی صندوقها بار دیگر شمرده می شوند، اما این بار تمامی آرایی که به صندوق ها ریخته شده با شماره های کارت های رای دهی که از قبل در کامپیوترهای کمیسیون انتخابات ثبت است، تطبیق داده می شوند تا مشخص شود آراء تقلبی است یا اصلی.

در باز شماری مجدد اگر یک نفر بیش از یک بار رای داده باشد و یا صندوقها بصورت جعلی پر شده باشند، مشخص خواهدشد.

اگر ثابت شود که آرای ریخته شده به صندوقها تقلبی است، از حساب خارج می شوند.

همزمان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیز بر روند باز شماری آراء نظارت می کند و حق آن را دارد که گاهی در صورت لزوم صندوقهایی را که کمیسیون انتخابات قرنطینه کرده یا از حساب خارج کرده اند دوباره باز شماری کند.

این روش شمارش آراء سبب شده است تا مشخص شدن نتیجه نهایی هفته ها و در مواردی ماه ها طول بکشد.

افزون بر نمایندگان نامزدها، دهها تن از نمایندگان نهادهای مدنی افغانی و بین المللی نیز بر روند باز شماری آرا نظارت می کنند.

ولی با همه اینها در انتخابات ریاست جمهوری که سال گذشته برگزار شد، کمیسیون انتخابات نتوانست، اعتماد عبدالله عبدالله رقیب آقای کرزی را مبنی بر شفافیت آراء فراهم کند. و این کمیسیون متهم به دست داشتن در تقلب شد.

کمیسیون انتخابات که مسئولان ارشد آن نیز در پی انتقاد های سال گذشته تغییر کرده اند، سعی دارند تا اعتماد افغانها نسبت به شفافیت انتخابات را جلب کرده و آبروی از دست رفته این کمیسیون را به آن باز گردانند.

مطالب مرتبط