شرکت هزاران جوان افغان در یک رقابت فرهنگی

هزاران تن از دانش آموزان و دانشجویان افغان از سراسر افغانستان در یک برنامه فرهنگی رقابت علمی در شهر کابل شرکت کردند.

این برنامه از سوی نهادی موسوم به انجمن اصلاح و توسعه اجتماعی افغانستان راه اندازی شده و مسئولان این انجمن می گویند هدف از راه اندازی آن تشویق جوانان افغان به کتابخوانی و توجه به آموزش و مسایل فرهنگی است.

در نخستین برنامه از این دست که در صحن "مسجد عیدگاه" برگزار شد، حدود پنج هزار دختر و پسر در یک آزمون رقابتی شرکت کردند و قرار است برای بیست تن از برندگان این رقابت جوایز ویژه ای پرداخته شود.

شرکت کنندگان، این رقابت دانشجویان و دانش آموزان مدارس و دانشگاه های دولتی و خصوصی بودند.

در این آزمون رقابتی، شرکت کنندگان به سووالات عمومی از بخش های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و ریاضیات پاسخ دادند.

در افغانستان رقابت های ورزشی همیشه برگزار می شود و مانند همه کشورهای دیگر مراحل معین و مشخص خود را دارد. اما راه اندازی رقابت های مشابه در زمینه علمی و فرهنگی کمتر معمول بوده است.

بارزترین رقابت فرهنگی میان جوانان افغان که درسالهای اخیر به راه افتاده و با استقبال زیادی نیز روبرو شده "جشنواره ستاره افغان است" مسابقه سالانه گزینش بهترین آوازخوان که شش سال است از سوی تلویزیون خصوصی طلوع برگزار می شود و دور هفتم آن به تازگی شروع شده است.

شرکت پنجهزار جوان که پنجصدتن از آنها دختران بودند در برنامه رقابتی انجمن اصلاح، ظاهران نشان می دهد که جوانان افغان به چنین برنامه هایی علاقه بسیار دارند.

شمس الرحمن یکی از کسانی که در این آزمون شرکت کرده می گوید: "سوالات امتحان، جالب بود برای من جایزه آن مهم نبود، من می خواستم از چنین برنامه ای بهره ببرم برای من هم سود بود هم ثواب."

و محمد حیدر هم می گوید در این مسابقه شرکت کرده تا به گفته او بردانش خود بیافزاید.

آنگونه که عبدالفتاح جواد می گوید، ترویج اخلاق نیکو و مبارزه با مفاسد اخلاقی و سرگرم کردن جوانان با مشاغل مفید از دیگر اهداف این برنامه است.

قرار است چهل تن از استادان دانشگاه ها و دارالعلوم ها نتایج این آزمون را بررسی کرده و به شرکت کنندگان نمره دهند، برندگان مسابقه را نیز آنها مشخص خواهند کرد و مسئولان انجمن اصلاح که از برگزار کنندگان مسابقه هستند، نقشی در این روند ندارد.

بی سوادی، در افغانستان یکی از مشکلات اساسی در این کشور به حساب می آید، اوایل این هفته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان کشورش را با صد و سی سال پیش مقایسه کرد تا نشان دهد که کشورش در صد و سی سال گذشته رشدی نکرده است.

Image caption این رقابت به دلیل تعداد زیاد شرکت کنندگان آن در صحن بزرگترین مسجد شهرکابل برگزار شد

اوگفت صد و سی پیش پادشاه آن زمان افغانستان برای درمان ولیعهدش به یک پزشک روسی محتاج شد و حالا همه مردم افغانستان برای درمام بیماران خود به پزشکان خارجی محتاجند.

در ده سال اخیر علی الرغم سرآزیر شدن میلیاردها دلار از کمک های جامعه جهانی به افغانستان، توجه اندکی به آموزش و پرورش و به ویژه تحصیلات عالی در این کشور شده است.

درحالی که آقای کرزی بی سوادی را اساسی ترین مشکل کشورش و مادر مشکلات دیگر می خواند، اما هنوز در تقسیم بندی بودجه سالانه دولت او، سهم آموزش و پرورش کمتر از پنج درصد کل بودجه است.

افزون بر این دانش آموزان دختر با مشکلات دیگری نیز مواجهند. تهدیدهای امنیتی و نگاه سنتی جامعه مرد سالار افغانی به دختران، همچنان باقی است و مانع پیشرفت آنها می شود.

در یک ماه گذشته دست کم دو مورد سمپاشی در مدارس دخترانه که سبب بیهوشی شماری از دانش آموزان شد، گزارش شده است.

اما با همه اینها شرکت پنجصد دختر در یک برنامه رقابتی فرهنگی _ آموزشی، نشان می دهد که جوانان افغان علاقه فراوان و تصمیم جدی برای آموختن دارند.

ویدیویی که رسانه های مختلف از جمله تلویزیون فارسی بی بی سی از دختران مسموم شده در یک مدرسه دخترانه پخش کرد نشان دیگری از این تصمیم دختران افغان است یکی از این دختران می گفت او حاضر است حتی جانش را در راه آموختن بگذارد و هیچ چیزی نمی تواند مانع آموختن و یاد گرفتن و پیشرفت او شود.