شورشیان پاکستانی تانکرهای سوخت ناتو را منهدم کردند

تانکر باقیمانده از حمله درچمن - عکس آرشیوی
Image caption حمله به تانکرهای حامل سوخت برای ناتو در داخل پاکستان بدون سابقه نبوده است

مهاجمان مسلح در پاکستان چند تانکر حامل سوخت برای نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را منهدم کرده اند.

پلیس پاکستان گفته است که در ساعات اولیه بامداد جمعه، 9 مهر (1 اکتبر)، افراد مظنون به عضویت در گروه های تندرو اسلامگرا به دست کم بیست و هفت تانکر حامل سوخت برای نیروهای آمریکا و پیمان ناتو مستقر در خاک افغانستان حمله کردند و آنها را به آتش کشیدند.

براساس این گزارش، این عملیات کوتاه مدتی پس از نیمه شب آغاز شد و به نظر می رسد که حدود ده فرد مسلح در آن شرکت داشتند.

این حمله هنگامی صورت گرفت که رانندگان تانکرها در نقطه ای در حوالی شهر شکارپور، در نزدیکی مرز ایالت سند با ایالت بلوچستان پاکستان، توقف کرده بودند که با شروع تیراندازی مهاجمان، از محل گریختند.

به نظر نمی رسد در این حادثه کسی کشته یا زخمی شده باشد اما براساس گزارش شاهدان عینی، این تانکرها تا ساعاتی پس از این حمله همچنان در آتش می سوختند.

مقامات محلی گفته اند که تانکرها پس از بارگیری در شهر بندری کراچی، در جنوب پاکستان، در مسیر خود به سوی مرز افغانستان، عازم شهر کویته، در ایالت بلوچستان، بودند که هدف حمله قرار گرفتند.

مسدود شدن گذرگاه اصلی

حمله روز جمعه یک روز پس از آن صورت گرفت که مقامات پاکستانی گذرگاه مرزی تورخم (طورخم) با افغانستان را در اعتراض به عملیات نیروهای ائتلاف بین المللی مستقر در افغانستان، مسدود کردند.

Image caption پاکستان در اعتراض به حمله ناتو گذرگاه مرزی تورخم را مسدود کرده است

به گفته مقامات پاکستان، در جریان این عملیات، سه نظامی پاکستانی در اثر تیراندازی هلی کوپترهای متعلق به ائتلاف در داخل خاک آن کشور کشته شدند.

منابع ائتلاف بین المللی در افغانستان هدف این عملیات را گروهی از شورشیان معرفی کردند که از مرز عبور کرده و وارد پاکستان شده بودند.

گذرگاه مرزی تورخم در منطقه خیبر، نقطه اصلی ورود کاروان های تدارکاتی نیروهای ائتلاف از پاکستان به خاک افغانستان است.

به دلیل مسدود بودن گذرگاه مرزی تورخم، تانکرهای حامل سوخت برای نیروهای ائتلاف به سوی گذرگاه مرزی چمن، واقع در منطقه قلعه عبدالله، در ایالت بلوچستان، حرکت می کردند که هدف حمله افراد مسلح قرار گرفتند.

تانکرها و کامیون های حامل تدارکات برای نیروهای ائتلاف بین المللی در مسیر خود به سوی مرز افغانستان، بارها هدف حمله شورشیان مستقر در خاک پاکستان قرار گرفته اند.

پاکستان مسیر زمینی عمده ارسال تدارکات مورد نیاز نیروهای ائتلاف در افغانستان است و باز بودن و امنیت این راه ارتباطی، به خصوص از طریق گذرگاه خیبر، برای این نیروها اهمیت فراوان دارد.

مطالب مرتبط