کرزی: خارجی‌ها پس از تامین منافع خود از افغانستان می‌روند

حامد کرزی
Image caption روابط کرزی با غرب گاهی به مرزهای باریکی کشیده شده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که نیروهای خارجی برای تامین منافع خود به این کشور آمده اند نه برای تامین منافع افغانستان.

آقای کرزی روز شنبه، ۱۰ میزان/مهر در مراسم اعطای درجه ژنرالی به حدود ۳۰ تن از افسران نیروهای مسلح افغانستان گفت زمانی که خارجی‌ها به منافع خود دست یابند، افغانستان را ترک خواهند کرد.

حامد کرزی گفت: "هر کشوری، هر عنصر خارجی به دنبال منفعت ملی خود است. روزی شاید برسد که همین جامعه جهانی که امروز به ما کمک می کند، دیگر در افغانستان منفعتی برای خود نبیند و طوری که در یک لحظه رفتند، باز هم بروند."

آقای کرزی در بخشی از سخنان خود گفت که پس از پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱ خورشیدی، همه سفارتخانه های کشورهای متحد مجاهدین، که در زمان جنگ علیه ارتش شوروی سابق از مجاهدین حمایت می کردند، در کابل بسته شدند.

او گفت: "سفارتخانه آمریکا بسته شد، سفارتخانه انگلیس بسته شد، سفارتخانه فرانسه بسته شد، همه سفارتخانه های خود را بستند و رفتند. چون منفعت را دیگر با ما و در کامیابی جهاد ما نمی دیدند."

به گفته آقای کرزی، پس از خروج دیپلمات های غربی از کشور، افغانستان با "تهاجم و اشغال مخفی" مواجه شد و گروه القاعده به این کشور آمد. رئیس جمهوری افغانستان افزود که در پی این اشغال ،هزاران نفر کشته شدند، ولی جهان "به داد مردم این کشور نرسید".

حامد کرزی گفت جامعه جهانی تنها پس از حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به افغانستان آمدند، به دلیل این که "منافع مستقیم شان در این جا بود." آقای کرزی با اشاره به شماری از افسران ارتش آمریکا که در مراسم حضور داشتند، گفت: "آنها هزاران کیلومتر دورتر از کشور خود، این جا برای دفاع از خاک خود آمده اند، اما ما در خاک خود از خاک خود به گونه درست دفاع نمی کنیم."

رئیس جمهوی افغانستان گفت که پس از خروج ارتش شوروی سابق از افغانستان در سال ۱۳۶۷، همه زیربناهای کشور از بین رفت و حتی نیروهای مسلح این کشور از هم پاشیدند.

به گفته او، در آن زمان ارتش افغانستان ۳۵۰ هواپیمای نظامی داشت، اما در سال ۱۳۸۰ هیچ هواپیمای نظامی باقی نماند.

Image caption نظامیان بین المللی از حدود 9 سال پیش در افغانستان حضور دارند

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود گفت که مسئولیت حفظ و تامین منافع ملی افغانستان را نیروهای مسلح این کشور باید به دوش بگیرند.

آقای کرزی افزود: "حفظ منافع، استقلال و حفظ آبروی این کشور وظیفه ما است." او همچنین گفت: "وظیفه شما، نیروهای مسلح افغانستان نگه داشتن سرحدات افغانستان، آبرو و حیثیت مردم افغانستان و حفظ جان و مال و زندگی آنها است که امروز ما متاسفانه قادر به آن نیستیم."

حامد کرزی در ادامه سخنان خود گفت: این به نفع افغانستان است که با کشورهای همسایه و منطقه روابط نیک داشته باشد و با کشورهای دیگر، مانند آمریکا، روابطی مبتنی بر منافع دو طرف داشته باشد.

او گفت: "آنها منفعت خود را در حضورشان در افغانستان ببینند و ما منافع خود را در حضور آنها در افغانستان ببینیم و در عین حال همسایه های ما و کشورهای منطقه ما را دوست خود بدانند."

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که بر اساس این روابط، از جانب افغانستان باید خطری متوجه کشورهای همسایه و منطقه نشود و برعکس از کشورهای همسایه هم هیچ خطری به افغانستان نرسد.

افغانستان در سالهای اخیر همواره تلاش کرده که توجه متحدان بین المللی خود را به حضور شورشیان طالبان در بخشهایی از پاکستان جلب کند و آنها را متقاعد کند که این شورشیان خطری برای امنیت افغانستان و جهان است.

اما مقامهای پاکستانی این ادعا را رد کرده و گفته اند که طالبان از افغانستان به داخل پاکستان می روند و باعث برهم خوردن امنیت این کشور می شوند.

مطالب مرتبط