ناتو: بسته شدن گذرگاه تورخم چندان مهم نیست

Image caption سخنگوی ناتو می گوید هماهنگی بین ناتو، افغانستان و پاکستان در حال افزایش است

نیروهای ناتو مستقر در افغانستان می گویند که بسته شدن گذرگاه خیبر از سوی پاکستان، تأثیری بر تدارکات این نیروها در افغانستان نخواهد داشت.

ژوزف بلاتز سخنگوی این نیروها می گوید که ناتو راههای دیگری برای تدارکاتش دارد و امیدوار است که این گذرگاه های پاکستان نیز به زودی به روی ناتو بازشود.

علی سلیمی خبرنگار بی بی سی درکابل که آقای بلاتز گفت و گو کرده نخست از او پرسیده است که آیا ناتو اطلاعاتی در مورد کسانی که اخیرا تانکرهای سوخت ناتو را در پاکستان به آتش کشیدند، در اختیار دارد؟

تاکنون ما اطلاعاتی در مورد کسانی که این کار را کرده اند نداریم. دولت پاکستان در این مورد تحقیق می کنند و من مطمئنم که در آینده نزدیک ما گفت و گوهای خوبی با آنها خواهیم داشت. ما به زودی خواهیم فهمید که چه کسانی مرتکب این کار شده اند. پاکستان از اول ماه اکتبر گذرگاه خیبر را برروی کاروانهای تدارکاتی نیروهای ناتو بست، آیا این کار بر عملیات تدارکاتی ناتو در افغانستان تأثیر منفی نمی گذارد؟ جواب اصلی به این سوال نه است. چون ما چند نقطه مرزی دیگر هم برای تدارکات مان داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم.

تدارکات ما در حال حاضر از نقاطی مثل امام صاحب در قندوز و حیرتان در شمال افغانستان و دیگر نقاط به خوبی جریان دارد. تورخم یک گذرگاه بسیار مهم است اما بسته شدن آن عملیات تدارکاتی ما را به خطر نیانداخته.

ما در بدترین شرایط نهایتا تدارکات مان از طریق هوایی انجام خواهیم داد.

شما از راههای جایگزین تدارکاتی عمدتا از طریق شمال صحبت کردید، اما ما در ماههای اخیر شاهد افزایش نا امنی ها در شمال افغانستان هم هستیم.

من اینگونه فکر نمی کنم. وضعیت در مناطق دو سوی مرز به صورت کل خراب است. اما نکته اصلی که چالش ایجاد کرده عبور و مرور شورشیان به دو سوی مرز است که باید هماهنگی و همکاری ها براین موضوع متمرکز شود. نیروهای نظامی پاکستان، نیروهای افغان و ناتو همه در این کار دخیل اند.

ناتو دیروز اعلام کرد که در مورد عملیات اخیر نیروهایش در خاک پاکستان که در اند سه سرباز پاکستانی کشته شدند، تحقیق می کند، تحقیقات در این زمینه به کجا رسید؟

شما شاید بدانید که یک واحد گشتی ناتو با گروهی از شورشیان در داخل افغانستان درگیر شدند و در تعقیب این شورشیان وارد قسمت کوچکی از خاک پاکستان شدند. از نقطه یی در داخل خاک آن کشور به نیروهای ما تیر اندازی شد و آنها هم برای دفاع از خودشان آنجا را هدف قرار دادند.

این چیزی است که ما تا اکنون در مورد عملیات نیروهای مان در خاک پاکستان می دانیم. ولی ما هنوز منتظر نتایج تحقیقات مشترک مقامهای پاکستانی و ناتو در این زمینه هستیم.

حوادث اخیر مانند بسته شدن گذرگاه خیبر را عده یی نشانه یی از خراب شدن رابطه میان ناتو و پاکستان تعبیر کرده اند. نظر شما در این مورد چیست؟

من چنین نظری ندارم. چیزی که من می توانم بگویم این است که سطح هماهنگی ها و درک متقابل بین پاکستان، افغانستان و ناتو در حال تقویت شدن است. ده روز پیش آقای کرزی به اسلام آباد رفت تا با مقامهای آن کشور گفتگو کند. ژنرال پترائوس هم در این سفر او را همراهی می کرد. او نیز گفت و گوهایی با ژنرال کیانی داشت. پاکستان از نظر نیروی نظامی و تجهیزات برای مبارزه با شورشیان سرمایه گذاری زیادی انجام داده. ما هماهنگی خیلی خوبی با آنها داریم.

مطالب مرتبط