ناتو: عملیات 'اژدها' در قندهار موفقیت‌آمیز بوده است

سربازان ناتو در افغانستان -آرشیو
Image caption ناتو برای مبارزه با طالبان هزینه مالی و جانی زیادی را مایه گذاشته است

سازمان ناتو گفته که عملیات نظامی علیه شورشیان در ولایت قندهار، در جنوب افغانستان موفقیت آمیز بوده است.

جوزف بلاتز، سخنگوی نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان روز یکشنبه، ۱۱ میزان/مهر به خبرنگاران گفت که این عملیات "دستاوردهای چشمگیری" داشته است.

عملیات نظامی برای بیرون راندن شورشیان طالبان هفته گذشته در اطراف شهر قندهار، مرکز ولایت قندهار آغاز شد و گفته شده که اجرای برنامه های عمرانی بخشی از این عملیات است.

این عملیات موسوم به "اژدها" است و مناطق اطرف شهر قندهار و چند ولسوالی/شهرستان، از جمله پنجوایی، ژیری و ارغنداب را تحت پوشش دارد.

ژنرال بلاتز گفت که شماری از مخفیگاههای طالبان در این مناطق نابود شده و این عملیات برای بیرون راندن طالبان از منطقه همچنان ادامه دارد.

سخنگوی ناتو تاکید کرد که عملیات جاری در قندهار بیشتر بر اجرای برنامه های غیرنظامی و عمرانی در قندهار متمرکز است.

جوزف بلاتز گفت که تا حال چندین طرح عمرانی برای بهبود وضعیت زندگی مردم قندهار در این ولایت به اجرا گذاشته شده است.

سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان که از "موفقیت های به دست آمده" در پی این عملیات در قندهار، اظهار خوشبینی کرد و افزود که نیروهای مشترک ناتو و افغان تا پایان کار همچنان در قندهار خواهند ماند.

او گفت: "ما در فراهم کردن شرایط گام های بسیار خوبی برداشته ایم. در جریان این عملیات، ما پیروزی هایی داشته ایم و میزان تلفات هم بسیار پائین است. به همین دلیل گفته می‌توانم که ما در راه رسیدن به هدف هستیم."

Image caption قندهار مرکز اصلی طالبان بوده است و آنها هنوز هم در آن ولایت نفوذ قابل توجهی دارند

سخنگوی ناتو افزود: "پایان عملیات به چگونگی اوضاع و پیشرفت هایی که ما در روزهای آینده خواهیم داشت، بستگی دارد. تا آخر امسال ما عملیاتهای پاکسازی زیادی خواهیم داشت، زیرا ما نیاز داریم تا به تمامی مسائل امنیتی و چالش ها رسیدگی کنیم."

آقای بلاتز گفت به دنبال عملیات جاری در قندهار، عملیات هایی مشابه در دیگر ولایت های افغانستان نیز به راه انداخته خواهد شد. او تاکید کرد که در عملیات ها جلب حمایت مردم محل می‌تواند باعث پیروزی شود.

با گذشت نه سال از حضور نیروهای خارجی در افغانستان، عملیات های زیادی از سوی این نیروها در بخش های مختلف راه اندازی شده، اما هیچ کدام مانند عملیات قندهار نبوده است.

این عملیات از ماه ها به این سو از سوی نیروهای خارجی به همکاری نیروهای افغان و ساکنان قندهار به منظور از ابین بردن پناگاه های طالبان و مختل ساختن فعالیت های آنان در قندهار راه اندازی شده است.

این عملیات در مراحل مختلف انجام می شود و در پایان، هنگامی که منطقه از حضور شورشیان پاکسازی شود، برعکس عملیات های پیشین، نیروهای نظامی در آنجا باقی خواهند ماند تا از برگشت شورشیان جلوگیری شود.

حکومت افغانستان و نیروهای خارجی همواره عملیات قندهار را بسیار مهم خوانده و تاکید کرده اند که تامین امنیت در این شهر باعث تامین امنیت سراسری در افغانستان خواهد شد.

مطالب مرتبط