هشدار در باره 'رخنه طالبان' در نیروی های امنیتی افغانستان

انتونیو ماریا کوستا، مقام سابق سازمان ملل متحد
Image caption آقای کوستا گفت که رخنه طالبان در صفوف نیروهای افغان یکی از بزرگترین مشکلات افغانستان است

یک مقام سابق سازمان ملل متحد هشدار داده است که گروه طالبان در درون ارتش و پلیس ملی افغانستان نفوذ کرده اند.

انتونیو ماریا کوستا که به تازگی از ریاست اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد بازنشسته شده است، می گوید، طالبان توانسته اند در نیروهای امنیتی افغانستان رخنه کنند.

او گفت که افراد طالبان با استفاده از این روش، در گذشته حملاتی را اجرا کرده اند و حملات بیشتری از این دست در راه است.

یک سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا گفت که رخنه طالبان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان کمتر اتفاق افتاده است و بسیاری از سربازان افغان قابل اعتماد هستند.

وزارت دفاع افغانستان نیز اظهارات مقام سابق سازمان ملل متحد را تکذیب کرده است.

اظهارات انتونیو ماریا کوستا در حالی مطرح می شود که نیروهای بین المللی در نظر دارند مسئولیت امنیتی افغانستان را تا سال 2014 به نیروهای افغان واگذار کنند.

تحقق این هدف، نیازمند استخدام دهها هزار سرباز جدید در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان ظرف چهار سال آینده است.

آقای کوستا که تا ماه آگوست امسال مسئولیت اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد را برعهده داشت، به بی بی سی گفت: "ما شواهد زیادی داریم که نشان می دهد یک تعداد از حمله کنندگان انتحاری، کسانی از درون ارتش (افغانستان) بوده اند."

او گفت: "یقینا افرادی (در بین نیروهای امنیتی) حضور دارند که منتظر دستور هستند تا اهدافی را نشانه گیری کنند و این مسئله، یکی از بزرگترین مشکلات است که اخیرا در افغانستان مشاهده شده است."

در ماه ژانویه امسال، طالبان ادعا کردند که یکی از جنگجویان آنها با نفوذ در بین ارتش ملی افغانستان، حمله ای را اجرا کرده که منجر به کشته شدن هفت کارمند اداره اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) شد.

در ماه نوامبر سال گذشته نیز، یکی از اعضای پلیس افغانستان به روی نیروهای ناتو در ولایت هلمند آتش گشود و پنج سرباز بریتانیایی را کشت.

مطالب مرتبط