حمله به تانکرهای ناتو در نزدیک پایتخت پاکستان تلفاتی برجای گذاشت

تانکرهای منهدم شده در حمله روز جمعه
Image caption مهاجمان مسلح روز جمعه هم تعدادی تانکر عازم افغانستان را منهدم کردند

حمله افراد مسلح به یک کاروان تانکرهای تدارکاتی ناتو در نزدیکی پایتخت پاکستان تلفاتی بر جای گذاشته است.

به گزارش پلیس پاکستان، در ساعات اولیه بامداد دوشنبه، 12 مهر (4 اکتبر)، افراد مسلح مظنون به ارتباط با گروه های تندرو اسلامگرا طی عملیاتی در نزدیکی اسلام آباد، پایتخت، به یک ستون تانکرهای حاوی سوخت برای نیروهای ناتو در افغانستان حمله کردند و آنها را به آتش کشیدند.

بر اساس این گزارش، در این حمله دست کم شش نفر کشته و تعدادی زخمی شده اند و حدود بیست تانکر نیز آتش گرفته و سوخته است.

به نقل از یکی از فرماندهان پلیس اسلام آباد گزارش شده است که این ستون تدارکاتی هنگام توقف برای سوختگیری در نزدیکی انبار متعلق به پالایشگاه نفتی اتوک، در راولپندی، واقع در نزدیکی پایتخت، هدف حمله تعداد نامعلومی افراد مسلح قرار گرفت.

وی گفته است که مهاجمان مسلح با نزدیک شدن به محل توقف تانکرها، ضمن تیراندازی، به سوی آنها بطری های آتش زا پرتاب کردند.

مقامات محلی گفته اند که محافظان امنیتی و ماموران پلیس حاضر در محل به سوی مهاجمان تیراندازی کردند و تبادل آتش بین دو طرف برای مدتی ادامه داشت.

هنوز هویت کشته شدگان و زخمی های این حمله اعلام نشده است اما بر اساس گزارش های رسیده، به نظر می رسد که اکثر قربانیان این واقعه رانندگان تانکرها و همراهان آنان بوده اند.

ظرف چند روز اخیر، این دومین حمله شورشیان مظنون به ارتباط با گروه های تندرو اسلامگرا در پاکستان به یک ستون تانکرهای حامل سوخت برای نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ناتو در افغانستان بوده است.

روز جمعه افراد مسلح به تعدادی از تانکرهای ناتو در نزدیکی مرز ایالت های سند و بلوچستان پاکستان حمله کردند و آنها را به آتش کشیدند اما ظاهرا این حمله تلفاتی نداشت.

حملات اخیر در حالی گزارش می شود که از اواخر هفته گذشته، دولت پاکستان گذرگاه مرزی تورخم، واقع در شمال این کشور را به روی رفت و آمد مرزی بسته است و کاروان های تدارکاتی ناتو در افغانستان ناگزیر بوده اند از مسیرهای دیگری استفاده کنند.

تشدید حملات شورشیان

حمله به کاروان های تدارکاتی ناتو به مقصد افغانستان که هنگام عبور از خاک پاکستان هدف حمله قرار می گیرند حادثه ای بی سابقه نیست اما در گذشته، معمولا این حملات در نواحی نزدیک مرز دو کشور به خصوص در مسیر گذرگاه خیبر صورت گرفته است.

Image caption پاکستان مسیر اصلی تدارکاتی نیروهای ناتو در افغانستان محسوب می شود

به نظر می رسد که در روزهای اخیر، شورشیان مسلح به تلافی تشدید عملیات نیروهای ائتلاف علیه مواضع شورشیان اسلامگرا در داخل خاک پاکستان به حملات سنگین تری علیه کاروان های تدارکاتی ناتو دست زده اند.

نیروهای ائتلاف هدف از حملات نظامی به هدف هایی در داخل خاک پاکستان را از میان بردن شورشیان وابسته به گروه های تندرو اسلامگرا و جلوگیری از تمرکز آنها در این مناطق اعلام می کنند.

به گفته منابع ائتلاف به رهبری ناتو، این گروه ها مسئول سازماندهی و حمایت از حملات شورشیان مخالف دولت افغانستان در خاک این کشور هستند.

بیشتر عملیات ناتو در خاک پاکستان با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به اجرا گذاشته می شود و به گفته ناظران، مقامات پاکستانی نیز معمولا از اجرای این عملیات بی اطلاع نیستند.

با اینهمه، هفته گذشته منابع دولتی پاکستان اعلام کردند که سه نظامی پاکستانی در حمله هلی کوپترهای ناتو به یک پاسگاه دولتی در داخل خاک این کشور جان خود را از دست دادند.

دولت پاکستان در اعتراض به این عملیات، گذرگاه مرزی تورخم را که گذرگاه اصلی عبور کاروان های تدارکاتی ناتو محسوب می شود، به روی رفت و آمد بست که مشکلاتی را برای عملیات تدارکاتی ناتو پدید آورد.

در عین حال، روز دوشنبه به نقل از سفیر پاکستان در آمریکا گزارش شد که گذرگاه های مرزی با افغانستان به زودی بازگشایی می شود و رفت و آمد از آنها به طور عادی به جریان خواهد افتاد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به تانکرهای سوخت ناتو و انهدام آنها در روز دوشنبه را برعهده نگرفته است اما معمولا اینگونه عملیات توسط گروه های مسلح وابسته به طالبان صورت می گیرد.

مطالب مرتبط