نگرانی افغانستان از افزایش بیماری فلج اطفال

پولیو در افغانستان
Image caption افغانستان از جمله انگشت شمار کشورهایی است که هنوز بیماری فلج اطفال در آن وجود دارد

مقامات افغان از کشف سه مورد تازه بیماری فلج اطفال در غرب و شمال افغانستان خبر داده اند.

وزارت صحت/بهداشت افغانستان می گوید، دو مورد از این بیماری در ولایت فراه، در غرب و یک مورد آن در ولایت قندوز، در شمال این کشور دیده شده است.

براساس آمار وزارت صحت افغانستان، از آغاز سال جاری خورشیدی تا حالا، هجده مورد بیماری فلج اطفال در سراسر افغانستان ثبت شده است که بیشتر آن در ولایات نا آرام جنوب این کشور دیده شده.

وزارت صحت افغانستان می گوید، مشاهده بیماری فلج اطفال در قندوز، با توجه به اینکه شمال افغانستان پیش از این عاری از این بیماری فلج اعلام شده بود، نگران کننده است.

همزمان با این، به گفته مقامات وزارت صحت، اخیرا حدود چهارصد مورد بیماری فلج اطفال در تاجیکستان و در مناطقی که با شمال افغانستان مرز مشترک دارد، دیده شده است که این مسئله می تواند زنگ خطری برای مناطق شمالی افغانستان باشد.

ولایت فراه در غرب افغانستان نیز که دو مورد تازه از این بیماری کودکان در آن مشاهده شده، سال گذشته عاری از این بیماری اعلام شده بود.

مقامات محلی وزارت صحت در ولایت فراه می گویند برای جلوگیری از افزایش این بیماری، برنامه واکسن فلج کودکان را برای بار دوم در این ولایت راه اندازی کرده اند.

افغانستان قبلا تعهد کرده بود کهفلج اطفال را تا سال 2013 از سراسر این کشور محو کند، اما حالا مقامات وزارت صحت می گویند، عملی کردن این برنامه تا سال 2013، دشوار خواهد بود.

ادامه نا امنی در مناطق مختلف افغانستان که مانع از رفتن کارمندان بهداشت به مناطق جنگ زده برای واکسن فلج اطفال می شود، دلیل اصلی تاخیر در اجرای برنامه وزارت صحت خوانده شده است.

علاوه بر این، سطح پایین آگاهی مردم در مورد این بیماری و ادامه مهاجرت افغانها نیز از عوامل ادامه آن در افغانستان است.

افغانستان از جمله کشورهایی است که هنوز فلج اطفال در آن ریشه‌کن نشده است.

مطالب مرتبط