افغانستان: نتایج 9 سال جنگ علیه تروریسم؟ نظرات شما

نیروهای ائتلاف در افغانستان

روز هفتم اکتبر 2001 (9 سال پیش) تهاجم نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به پایگاه های طالبان و القاعده در افغانستان آغاز شد.

مرحله اول این جنگ پیامد حملات یازدهم سپتامبر بود یعنی پیدا کردن و سپس محاکمه اسامه بن لادن (رهبر القاعده) و یاران نزدیک او و سقوط رژیم طالبان در افغانستان که برای آن ها پناهگاه های امنی فراهم کرده بود، اهداف این تهاجم نظامی اعلام شده بود.

رژیم طالبان سریعآ سقوط کرد و القاعده در نواحی مرزی بین افغانستان و پاکستان متواری شد.

در مرحله دوم، تهاجم اولی به جنگ علیه شورش مبدل شد و پای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به میان آمد. آنگاه جامعه جهانی برنامه هایی را برای کمک به بازسازی و نوسازی افغانستان آغاز کرد و میلیارد ها دلار به منظور اجرای این برنامه ها به افغانستان سرازیر شد.

حالا با گذشت 9 سال داوری ها در باره نتایج این جنگ و قضاوت در باره روند بازسازی و نوسازی و دستاورد های آن برای مردم افغانستان متفاوت است.

شماری از مردم و از جمله مقامات دولت و برخی از مقامات بین المللی از دستاوردهایی چون تصویب قانون اساسی دموکراتیک، کار و تحصیل زنان، رفتن میلیون ها دختر و پسر به مکتب، دسترسی بیشتر مردم به مراقبتهای صحی (بهداشتی) و احداث هزاران کیلومتر جاده و شاهراه و غیره... نام می برند.

اما بسیاری دیگر ناکامی های 9 سال گذشته را برجسته می سازند و بطور مثال آنها از نیرومند شدن دو باره مخالفان، از سستی و کندی تشکیل و تقویت اردو (ارتش) و پلیس ملی، از زندگی بیش از نیمی از مردم در زیر خط فقر، از فساد گسترده و بی سابقه، از ناتوانی نظام عدلی و قضایی و زورگویی جنگ سالاران و زورمندان سخن می گویند.

شما در باره دستاورد ها و ناکامی های 9 سال گذشته چگونه می اندیشید؟

نظریات و سوالات تان را، شام پنجشنبه این هفته در برناه صدای شما با ما در میان بگذارید.

برای تماس با این برنامه به شماره 00442078360331 زنگ بزنید.

یا به شماره 00447786208888 اس ام اس کنید.

و یا هم به این نشانی به ما ایمل کنید:

dari@bbc.co.uk