افغانستان آغاز گفتگوی صلح با طالبان را تکذیب کرد

طالبان
Image caption مقامات می گویند، تماسها با طالبان در سطح محلی وجود دارد

حکومت افغانستان گزارش یک رسانه آمریکایی را که از آغاز مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان خبر داده، تکذیب کرده است.

واشنگتن پست در یک گزارش تازه نوشته است که نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان برای پایان دادن به خشونت ها، وارد "مذاکراتی در سطح عالی" شده اند.

در این گزارش به نقل از یک منبع رسمی آمده است که "طالبان برای اولین بار به نظر می رسد که با صلاحیت کامل به نمایندگی از شورای کویته و ملا عمر، رهبر گروه طالبان، در این مذاکرات شرکت کرده اند."

اما یک سخنگوی حکومت افغانستان گفت که مقامات حکومتی این کشور در هیچ گونه مذاکره ای با طالبان دخیل نیستند.

با این حال، وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت که فکر می کند در بین بعضی از سطوح مقامات طالبان تمایل به خاتمه دادن مناقشه با دولت نشان داده می شود اما او نمی داند که مقاماتی از طالبان که با دولت افغانستان وارد مذاکره شده اند تا چه اندازه دارای اختیارات و صلاحیت اند.

مقامات افغان تاکید می کنند که مذاکرات رسمی با طالبان، وظیفه شورای عالی صلح خواهد بود که از سوی ریاست جمهوری تشکیل شده است.

'توافقات گسترده'

این شورا که نمایندگانی از جامعه مدنی، نهادهای زنان و نیز فرماندهان سابق جهادی را در ترکیب خود دارد، قرار است بزودی عملا به فعالیت آغاز کند.

مذاکره با طالبان به بخشی از سیاست اصلی حکومت به رهبری حامد کرزی تبدیل شده است، اما تا حالا ظاهرا چراغ سبزی از سوی طالبان در این رابطه نشان داده نشده است.

گروه طالبان خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان پیش شرط اصلی خود برای گفتگو با حکومت افغانستان مطرح کرده اند، مسئله ای که در شرایط کنونی پذیرفتن آن برای دولت افغانستان ممکن نخواهد بود.

اما در گزارشی که اخیرا از سوی واشنگتن پست منتشر شده، آمده است که نمایندگان طالبان توافق کرده اند که مذاکرات خود را با حکومت مرکزی افغانستان آغاز کرده و در برابر پیش شرط های خود نیز انعطاف نشان دهند.

این گزارش نوشته است توافقات گسترده ای میان حکومت افغانستان و طالبان در راه است که شامل سهم دادن به طالبان در نظام کنونی افغانستان و توافق روی برنامه ای برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان می شود.

جزئیات این گزارش اما رسما از سوی حکومت افغانستان و منابع طالبان تائید نشده است.

مطالب مرتبط