به روز شده:  13:02 گرينويچ - چهارشنبه 06 اکتبر 2010 - 14 مهر 1389

حمله غافلگیرانه به تانکرهای ناتو در پاکستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پاکستان مردان مسلح دست کم 10 تانکر را که برای خودروهای ناتو در افغانستان سوخت حمل می کردند، به آتش کشیده اند.

در حمله غافلگیرانه روز چهارشنبه (6 اکتبر)، که در کویته در جنوب غرب پاکستان رخ داد، یک راننده کشته شد.

طی هفته گذشته و از زمانی که یکی از راه های اصلی پاکستان به افغانستان توسط مقام های پاکستان مسدود شده، شمار حملات علیه تانکرهای نفتی افزایش یافته است.

به دنبال کشته شدن سه سرباز پاکستانی در یک حمله هوایی ناتو در نزدیکی مرز افغانستان، گذرگاه ترخم بسته شد.

دولت پاکستان هنوز نگفته است که این گذرگاه چه زمانی بازگشایی خواهد شد.

پلیس کویته می گوید در حمله امروز بالغ بر چهارده مرد مسلح که سوار دو وانت رو باز بودند، به سمت تانکرهای نفتکش که در کنار جاده پارک کرده بودند، آتش گشودند.

ایوب زرین، گزارشگر بخش اردوی بی بی سی بلافاصله بعد از حمله غافلگیرانه به محل حادثه رفت اما به دلیل انفجار یکی از نفتکش ها مجبور شد از این مکان بگریزد. وی در اثر این انفجار به طور سطحی مجروح شد.

گفته می شود که کامیون ها قرار بود از طریق گذرگاهی مرزی و کوچک که هنوز باز است، وارد افغانستان شوند.

ظاهرا طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. این چهارمین حمله به کاروان های تدارکاتی ناتو در شش روز گذشته است.

اعظم طارق، سخنگوی طالبان پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت: "با تشدید حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مواضع طالبان این گروه نیز حملات خود را افزایش داده است."

اخیرا هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا مناطق نزدیک به مرز افغانستان را تقریبا به طور روزانه هدف حمله قرار می دهند.

روز گذشته (سه شنبه، 5 اکتبر)، انفجار بمب باعث شد یک تانکر نفت در منطقه قبیله نشین خیبر آسیب ببیند و روز جمعه گذشته (اول اکتبر)، نزدیک به سی کامیون حامل تدارکات در ایالت جنوبی سند به آتش کشیده شدند.

در همین حال، انتظار می رود که امروز اعضای هیات تحقیق ناتو و پاکستان با انتشار بیانیه ای مشترک در کابل نتیجه تحقیقات خود را در باره حمله یک هیلکوپتر نیروهای ناتو به مرز پاکستان و افغانستان اعلام کنند. این حمله، بسته شدن گذرگاه ترخم را در پی داشت.

بسته شدن این گذرگاه باعث تنش در روابط پاکستان و آمریکا شده است.

این امکان وجود دارد که تدارکات ناتو از طریق ازبکستان و تاجیکستان به افغانستان منتقل شود.

گذرگاه چمن در بلوچستان، گذرگاه اصلی دیگری که ناتو برای انتقال تدارکات خود استفاده می کند، همچنان باز است اما استفاده از گذرگاه چمن برای این کار مانند گذرگاه های دیگر آسان نیست.

تانکرهای منهدم شده در حمله روز چهارشنبه

خبرنگار بی بی سی در محل حادثه- در حمله غافلگیرانه روز چهارشنبه در کویته در جنوب غرب پاکستان یک راننده کشته شد

روابط پاکستان و آمریکا

به گفته نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور امنیتی و دفاعی، تازه ترین حمله به کاروان تانکرهای حامل سوخت ناتو از نظر تبلیغاتی ضربه دیگری به ناتو محسوب می شود.

اما بگفته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا این حملات تاکنون تنها یک درصد از کل سوخت موردنیاز ناتو را که از طریق پاکستان حمل میشود تحت تاثیرقرار داده است و ناتو هم تاکید میکند که دارای منابع کافی و راه های دیگری برای رساندن سوخت به نیروهای خود در افغانستان است.

گزارشگر بی بی سی می گوید اما ماجرا به اینجا ختم نمی شود و حمله به کاروان های سوخت رسانی ابعاد گسترده تری از رابطه امریکا با پاکستان و ناتو با این کشور و پیچیدگی آنرا در برمیگیرد . مطمئنا در حال حاضر این روابط دچار مشکلات زیادی است.

ناتو بیش از هرچیز دیگر از بابت بسته شدن گذرگاه مرزی پاکستان نگران است که مقامات پاکستانی در واکنش به حمله هفته پیش هلیکوپترهای ناتو تصمیم به بستن آن به روی کاروان تدارکاتی ناتو گرفتند.

در این حمله سه سرباز پاکستانی کشته شدند. آمریکا و ناتو بارها از بابت این واقعه ابراز تاسف کرده اند و قرار است نتیجه تحقیقات مشترکی که در باره این حملات انجام گرفته است منتشر شود که ناتو امیدوارست اختلاف نظر با پاکستان در این باره را برطرف کند و طرفین میگویند که برای رفع این اختلافات و افزایش همکاری های خود تلاش کنند.

موضوع حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبیله نشین مرزی پاکستان از یک سو و فشار غرب بر پاکستان برای مقابله با عملیات شورشیان در داخل این کشور نشان می دهد که رابطه ناتو و آمریکا با پاکستان کماکان مشکل آفرین باقی خواهد ماند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.