کشف 'مواد منفجره قاچاق شده از ایران' در افغانستان

عکس آرشیوی از شورشیان طالبان
Image caption شورشیان طالبان برای حمله نیروهای دولتی افغان و ناتو تا حدود زیادی به مواد منفجره اتکا دارند

پلیس افغانستان می گوید که 19 تن مواد منفجره را در جعبه هایی با برچسب "مواد غذایی، اسباب بازی و وسایل آشپزخانه" که از ایران می آمد کشف کرده است.

محمد موسی رسولی، معاون رئیس پلیس ولایت نیمروز در غرب افغانستان، به خبرگزاری فرانسه گفت که این مواد روز سه شنبه در گمرکی در این ولایت کشف شد.

او افزود: "ما این مواد را در حالی که در یک کانتینر 12 متری پنهان شده بود پیدا کردیم. محموله از ایران می آمد. این مواد منفجره به عنوان کالاهایی مثل مواد غذایی، اسباب بازی و وسایل آشپزخانه برچسب خورده بود."

بنابه این گزارش سلاح اصلی شورشیان طالبان در افغانستان برای نبرد با نیروهای دولت افغانستان و نیروهای غربی، مهمات کهنه و مواد منفجره است که بیشترین تلفات را نیز وارد می کند.

فرماندهان نظامی خارجی و بعضی از مقام های افغانستان، قبلا ایران را به ارسال سلاح به طالبان متهم کرده اند.

با این حال آمریکا این حمایت ها را کمرنگ می داند. رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا ماه مارس گذشته گفت که حمایت ایران از طالبان تاکنون "کاملا محدود" بوده است.

او گفت: "ایران از یک طرف خواهان روابط خوب با دولت افغانستان است و از طرف دیگر می خواهد زندگی را بر ما سخت کند."

با این حال او افزود: "در این مقطع به نظرم تلاش های آنها مشکل عمده ای برای ما درست نمی کند. میزان حمایت آنها از طالبان، تا کنون و تا جایی که ما می توانیم بگوییم، کاملا محدود بوده است."

او اظهار امیدواری کرد که کمک های ایران به طالبان بیشتر نشود.

ایران هرگونه کمک رسانی به شورشیان طالبان را رد می کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام های ارشد افغان نیز گفته اند که شواهدی از حمایت ایران از شورشیان در دست نیست.

هم اکنون بیش از 150 هزار سرباز آمریکایی و ناتو در افغانستان با طالبان می جنگند.

مطالب مرتبط