به روز شده:  10:35 گرينويچ - پنج شنبه 07 اکتبر 2010 - 15 مهر 1389

سیاست افغانستان

شورای عالی صلح افغانستان آغاز به کار کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شورای عالی صلح افغانستان که برای زمینه سازی مذاکرات صلح میان دولت و طالبان تشکیل شده است، نخستین جلسه خود را در کابل برگزار کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که در مراسم افتتاح این شورا سخنرانی می کرد، گفت که تلاشهای صلح دولت افغانستان با طالبان، از حمایت بین المللی برخوردار است.

آقای کرزی همچنین بر استقلال این شورا تاکید کرد.

او گفت خطاب به اعضای این شورا در کاخ ریاست جمهوری گفت: "شورای عالی صلح در فیصله های(تصمیم های) خود مستقل و خودمختار است. دولت افغانستان در جایی که شما ضرورت داشته باشید، همکار شما خواهد بود."

این شورا 68 عضو دارد که هشت تن از آنها زن هستند.

شورای عالی صلح براساس تصمیم اجلاس مشورتی صلح کابل تشکیل شده است.

پیش از این دولت افغانستان به درخواست این اجلاس، صدها زندانی متهم به داشتن ارتباط با طالبان را رها کرده و از سازمان ملل هم خواست که اسامی رهبران طالبان را از فهرست تحریم های این سازمان حذف کند.

شماری از افرادی که سابقه طولانی جنگ علیه طالبان دارند، در ترکیب شورای عالی صلح شامل هستند و ناظران می گویند، این مسئله احتمالا این مساله کار شورا را دشوار خواهد کرد.

براساس فهرستی که ریاست جمهوری افغانستان منتشر کرده، صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنا، برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین و عضو مجلس نمایندگان، محمد محقق، عبدالرب رسول سیاف، آیت الله آصف محسنی، سید احمد گیلانی، نورالله سادات، محمد اسماعیل خان، محمد اکبری، عبدالهادی ارغنده‌وال، از رهبران جهادی هستند که عضویت این شورا را دارند.

اعضای شورای عالی صلح

افرادی با پیشینه های مختلف در شورای عالی صلح افغانستان عضویت دارند

شماری از اعضای سابق گروه طالبان نیز عضو شورای عالی صلح هستند: مولوی ارسلا رحمانی، وزیر عدلیه (دادگستری) و رئیس دادگاه عالی طالبان، مولوی شیر محمد آخندزاده، عضو کنونی سنا، محمد نعیم کوچی، از فرماندهان سابق طالبان، محمد موسی هوتک، معاون وزیر برنامه ریزی و عبدالحکیم مجاهد، نماینده طالبان در سازمان ملل متحد از آن جمله اند.

'فشارهای داخلی'؟

این نخستین بار است که شماری از مقامهای سابق رژیم طالبان، شامل برنامه حکومت افغانستان برای گفت و گو با طالبان می شوند.

روز گذشته سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که تمایل به مذاکره و آشتی با حکومت افغانستان، در میان حلقاتی از طالبان بیشتر شده است.

وحید عمر به بی بی سی گفت که پس از برگزاری اجلاس مشورتی صلح، این تمایل بیشتر در میان طالبان احساس می شود.

او همچنین گفت که اخیرا تلاشهایی از سوی طالبان برای برقراری تماس با حکومت افغانستان صورت گرفته است.

دلیل این مسئله، به گفته آقای عمر، "فشارهایی" است که طالبان از داخل افغانستان برای پایان دادن به خشونتها با آن روبرو هستند.

روز گذشته واشنگتن پست گزارش کرد که "مذاکرات پنهان" میان مقامات افغان و "نمایندگان با صلاحیت" گروه طالبان آغاز شده است، اما حکومت افغانستان این خبر را تکذیب کرد.

گروه طالبان نیز در اظهارات رسمی خود تا حالا برای گفتگو با دولت افغانستان ابراز آمادگی نکرده اند.

این گروه، خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان پیش شرط مذاکرات صلح با حکومت افغانستان مطرح می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.