نشریات کابل: پنجشنبه 15 میزان

پایان سال نهم مبارزه علیه تروریسم در افغانستان، گزارشها در مورد آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان و روند شمارش آرای انتخابات مجلس، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه نخست در سرمقاله خود به ده سالگی آغاز جنگ علیه تروریسم در افغانستان پرداخته و نوشته است که این جنگ، خلاف آنچه که رئیس جمهور وقت آمریکا می گفت، هرگز به "آزادی" مردم افغانستان از "شر تروریسم" منجر نشد.

این روزنامه نوشته است که با گذشت این همه سال و کشته شدن این همه انسان و مصرف این همه پول، عملیات نظامی علیه گروه های تروریستی در افغانستان "هنوز مسیر مشخصی نیافته است، هنوز آزادی به این سرزمین نیامده است و هنوز طالبان همچنان پرتحرک و پر شور، سر می برند، انتحار می کنند و آزادی می کشند."

روزنامه نخست نوشته است که ذهنیت ها در اروپا و آمریکا در مورد جنگ افغانستان تغییر کرده است و حالا کمتر کسی را می توان در غرب و اروپا سراغ گرفت که از حضور نیروهای نظامی کشورهایشان در افغانستان حمایت کنند.

روزنامه سروش ملت به گزارشها در مورد "مذاکرات پنهان" میان نمایندگان گروه طالبان و حکومت افغانستان در مورد پایان دادن به خشونتها پرداخته است.

این روزنامه نوشته که حکومت افغانستان شورای عالی صلح را برای مذاکره و زمینه سازی برای صلح با طالبان ایجاد کرده است و تمامی تلاشها در این راستا باید از طریق همین شورا به پیش برده شود.

سروش ملت افزوده که هر گونه مذاکراتی خارج از این شورا که با میانجیگری نهادهای خارجی صورت گیرد، اعتماد مردم افغانستان را نسبت به این روند آسیب می زند.

این روزنامه افزوده که "مذاکرات مرموز و پنهان" را نمی توان بخشی از یک "روند ملی" برای آوردن صلح در افغانستان تلقی کرد.

روزنامه هشت صبح نیز به همین موضوع پرداخته و پرسیده است که چرا روند مذاکرات دولت با طالبان، "همواره در هاله ای از ابهام قرار دارد؟"

نویسنده در جواب به این سوال نوشته است که حکومت افغانستان هیچگاه اطلاعات مربوط به مسایل مهم کشور را "با شفافیت کامل" در اختیار مردم و رسانه های این کشور قرار نمی دهد و این مسئله باعث می شود تا جا برای "شایعه پراکنی" باز شود.

هشت صبح نوشته است دسترسی به اطلاعات دقیق و بی طرف، از حقوق اصلی شهروندان هر کشور، از جمله افغانستان است و مقامات نباید در پی پوشیده نگهداشتن اطلاعات باشند.

روزنامه ماندگار از تاخیر در اعلام نتایج قسمی انتخابات پارلمانی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این روزنامه نوشته است که در گذشته هرگاه برنامه ای براساس سلیقه حکومت به پیش نرفته، از "ترفند تعویق" استفاده شده است تا زمینه برای شکل دهی برنامه براساس سلیقه مقامات فراهم شود.

ماندگار افزوده که این احتمال هم وجود دارد که تاخیر در این برنامه، واقعا به دلیل شفافیت بیشتر در روند شمارش آرا صورت گرفته باشد، اما به باور نویسنده، از آنجایی که اعتماد مردم نسبت به این برنامه ها از قبل خدشه دار شده، این نگرانی در میان مردم قوت گرفته است که مبادا "کاسه ای زیر نیم کاسه باشد."

مطالب مرتبط