هفتم اکتبر؛ روزی برای آغاز جنگ و صلح

در هفتم اکتبر 2001 میلادی آمریکا و متحدانش بر مواضع امارت اسلامی طالبان در افغانستان حمله کردند. امارت اسلامی طالبان در کمتر از سه ماه سقوط کرد. اما جنگ علیه آنها که حالا شورشی خوانده می شوند هنوز هم ادامه دارد و در سالهای اخیر دامنه نبرد با آنها گسترده تر شده است.

نیروی ائتلاف ضد تروریسم به رهبری آمریکا بدون هیچ تلفاتی امارت اسلامی طالبان را ساقط کردند اما از اواخر 2004 میلادی وقتی طالبان دوباره به جنگ های چریکی روی آورده اند تاکنون بیش از 900 سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شده اند.

بریتانیا که بعد از آمریکا بیشترین نیرو را در افغانستان دارد، بیشترین تلفات را بعد از نیروهای آمریکایی نیز داشته است. دو ماه پیش شمار تلفات نیروهای بریتانیایی در افغانستان 307 نفر اعلام شد.

دیگر متحدان آمریکایی نیز در این جنگ تلفاتی داشته اند. به نوشته روزنامه گاردین از غیر نظامیان نیز چه در اثر حملات انتحاری و بمبگذاریهای کنار جاده ای شورشیان و چه در اثر حملات اشتباه نیروهای ائتلاف و ناتو نزدیک به سه هزار نفر کشته شده اند و جنگ هنوز ادامه دارد.

و در این میان به دلیل نبود آمار رسمی، مشخص نیست که چه تعداد از جنگجویان طالبان و دیگر گروه های ستیزه جو فعال در افغانستان کشته و یا زخمی شده اند.

آمریکا و متحدانش در افغانستان حالا با موجی از نا آرامی ها در افغانستان و همچنین بخشهایی از پاکستان مواجه اند. تروریسمی که ده سال پیش فکر می شد پایگاهش در منطقه و جهان را از دست داده است حالا به صورت شبکه های پراکنده همچنان فعال اند و خطر حمله آنان به کشورهای غربی و آمریکا نه تنها منتفی نشده که بیشتر هم شده است.

خطر هنوز باقی است

هفته گذشته سه نفر به ظن همکاری با گروهی که احتمالا قصد حمله به آلمان فرانسه و لندن را داشتند، در اروپا باز داشت شدند. سرویس های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد که شورشیان در مناطق قبایلی پاکستان حمله گسترده ای علیه اهدافی در اروپا طراحی کرده بودند.

آنگونه که در رسانه های غربی باز تاب یافت برج ایفل در پاریس و برج ساعت بیگ بن در لندن به عنوان سمبل های تمدن غرب از جمله این اهداف بوده اند.

Image caption آنچه تاکنون مشخص است، ادامه درگیری ها و روشن نبودن پایان این جنگ است. جنگی که معلوم نیست برنده نهایی آن کیست ولی ادامه آن قربانیان بیشتری را از افغانها و جامعه جهانی خواهد گرفت

حالا ده سال پس از شکست طالبان به عنوان یک رژیم تندروی اسلامی در افغانستان، اکنون سوال اصلی این است که چگونه می توان این شورشها را مهار کرد؟

در هفتم اکتبر 2001 میلادی آمریکا و متحدانش برای براندازی رژیم طالبان به افغانستان حمله کردند. ده سال بعد در هفتم اکتبر 2010 شورایی موسوم به شورای عالی صلح که از سوی دولت افغانستان و به هدف مذاکره با طالبان تشکیل شده، آغاز به کار کرد.

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز ششم اکتبر خود نوشت، که مذاکرات مقامات افغان با اعضای ارشد طالبان به مرحله جدی رسیده است. مقامات افغان در این خصوص تاکید کردند که مذاکره با طالبان کار شورای صلح است؛ شورایی که چندی پیش تشکیل آن اعلام شد و اخیر اعضای آن از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، معرفی شدند.

واشنگتن پست پیش از این نیز نوشته بود که ملا برادر کسی که از او به عنوان معاون ملاعمر یاد می شد و در ماه فوریه در پاکستان بازداشت شد، در یکی از مهمانخانه های پاکستان است و به روند مذاکره طالبان و دولت افغانستان کمک می کند. این مطلب روزنامه واشنگتن پست نیز از سوی منابع رسمی تائید نشده است.

حالا طالبان در چه وضعی است

دولت افغانستان همواره تاکید داشته است که راه مهار شورشها و پایان جنگ در افغانستان مذاکره است. جامعه بین المللی نیز در کنفرانسی که در اخر ماه ژوئیه سال جاری در لندن برگزار شده بود، از طرح دولت افغانستان برای مذاکره با مخالفانش که مخالف حضور نیروهای خارجی در افغانستان نیز هستند، حمایت کرد.

روز گذشته ششم اکتبر، دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد که نیروهای بریتانیایی تا سال 2015 از افغانستان بیرون خواهند شد. آمریکا نیز قبلا نیمه دوم 2011 را آغاز خروج نیروهایش از افغانستان اعلام کرده است.

ارسلا رحمانی، عضو شورای عالی صلح و عضو مجلس سنای افغانستان که زمانی از مقام های ارشد طالبان بود معتقد است که نفوذ طالبان در منطقه بیشتر شده شده است به باور آقای رحمانی رفتار توام با خشونت نیروهای خارجی مردم را به سوی طالبان رانده است.

اما یونس فکور کارشناس مسایل سیاسی در افغانستان باور دارد که خاطره و تصویر طالبان هنوز در ذهن مردم هست و حملات انتحاری و بمبگذاریهای کنار جاده ای که منجر به تلفات غیر نظامیان می شود روز به روز تصویر طالبان را نزد افغان ها بدتر می کند به گفته آقای فکور، طالبان سعی دارند با تبلیغات گسترده مبنی بر اینکه آنها برای آزادی افغانستان از اشغال می جنگند، جای پایی برای خود باز کنند.

طالبان، "برنده جنگ ما هستیم"

Image caption گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار که روز هفتم اکتبر 2001 را به خوبی به یاد دارند

در عین حال گروه طالبان با پخش اعلامیه ای گفته است که در نتیجه این جنگ، اداره آقای اوباما مایوس و میان فرمانده هان نظامی آمریکا بر سر ادامه جنگ اختلافات گسترده ای به میان آمده است.

گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار که روز هفتم اکتبر 2001 را به خوبی به یاد دارند با صدور نامه خبری جداگانه واکنش نشان داده اند.

در نامه خبری طالبان آمده که جنگ افغانستان باعث ایجاد شکاف و بی اعتمادی میان کشور های عضو پیمان انتلانتیک شمالی ناتو و ناکامی استراتیژی آمریکا در افغانستان شده است. طالبان که خود را برنده اصلی این جنگ می دانند در این نامه خبری مدعی اند که حمایت مردم از این گروه، روز به روز در حال افزایش است.

حزب اسلامی حکمتیار نیز خروج نیروهای خارجی از افغانستان را تنها راه حل مساله افغانستان و پایان جنگ در این کشور خوانده است.

بهر حال آنچه تاکنون مشخص است، ادامه درگیری ها و روشن نبودن پایان این جنگ است. جنگی که معلوم نیست برنده نهایی آن کیست ولی ادامه آن قربانیان بیشتری را از افغانها و جامعه جهانی خواهد گرفت.

مطالب مرتبط