آرای دهها مرکز رای گیری در غرب افغانستان باطل شد

Image caption انتخابات پارلمانی امسال با ادعاهای زیادی در باره تقلب به همراه بوده است

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان آرای دهها مرکز رای گیری در غرب این کشور را باطل اعلام کرده است.

انتخابات پارلمانی امسال در ۲۷ سنبله/شهریور برگزار شد و با ادعاهای زیادی مبنی بر تقلب در برخی از حوزه های رای گیری به همراه بوده است.

احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی این کمیسیون روز جمعه، ۱۶ میزان/مهر گفت که همه آرای ریخته شده به صندوق ها در ولسوالی پرچمن ولایت فراه فاقد اعتبار شناخته شده است.

آقای رفعت گفت که بخش اعظم این آرا تقلبی بود و به نفع کسانی به صندوق ها ریخته شده بود که از حمایت برخی مقامهای ارشد دولتی برخوردار بوده اند.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد، اما گفت که تخلفات انتخاباتی در این ولسوالی "جدی" بوده است.

آقای رفعت گفت:" استفاده از کارت های جعلی، اعمال نفوذ، تهدید و دخالت در کار محلهای رای گیری از تخلفات ثابت شده در ولسوالی پرچمن است و این تخلفات سبب شده است آرای تقلبی در صندوق ها جابجا شود."

مقامهای این کمیسیون گفته اند که در پرچمن ۳۴ مرکز رای گیری بوده که آرای سه مرکز آن از سوی مسئولان کمیسیون انتخابات و آرای ۳۱ مرکز دیگر اخیرا از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی باطل شده است.

گفته شده که آرای باطل شده در پرچمن به سود برادر یکی از مقامهای ارشد دولت افغانستان، که نامزد انتخابات پارلمانی در فراه بوده، ریخته به صندوقها ریخته شده است.

Image caption نقشه ولایت فراه

مسئولان مقامهای کمیسیون شکایات انتخاباتی، که نخواستند نام این نامزد فاش شود، دست داشتن این نامزد انتخابات در تخلفات انتخاباتی در ولسوالی پرچمن را رد نکرده اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید کار بررسی بخش دیگری از شکایات انتخاباتی که از سایر مناطق افغانستان به این کمیسیون رسیده نیز به پایان رسیده است و به زودی آرای شماری از مراکز دیگر هم باطل اعلام خواهد شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید بیش از سه هزار شکایت انتخاباتی در این کمیسیون ثبت شده که بخش زیادی از آنها بیانگر بروز تقلب های جدی در انتخابات پارلمانی امسال است.

به گفته مقامهای این کمیسیون، اگر ادعاهای مطرح شده ثابت شوند، می توانند بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارد.

این در حالی است که روز سه شنبه گذشته، ۱۳ میزان نیز کمیسیون مستقل انتخابات از باطل شدن ۲۲۷ مرکز رای گیری گیری در ولایت های مختلف افغانستان خبر داده بود.

این کمیسیون همچنین دستور بازشماری آرای ۳۳۹ مرکز دیگر را به دلیل مشکوک بودن آنها صادر کرده است.

مطالب مرتبط