روزنامه های کابل: شنبه ۱۷ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل ترور محمد عمر، والی قندوز را بررسی کرده و آن را پاسخی به آغاز به کار "شورای عالی صلح" افغانستان دانسته اند.

آقای عمر یک روز پس از برگزاری نخستین نشست این شورا، هنگام ادای نماز جمعه (۱۶ میزان/مهر) در مسجدی در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار بر اثر انفجاری همراه با یازده تن دیگر کشته شد.

شورای عالی صلح به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری برای اجرای برنامه مصالحه با طالبان و دیگر گروه های شورشی تشکیل شده و روز پنجشنبه، ۱۵ میزان رسما آغاز به کار کرد.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "قتل والی قندوز، پاسخ طالبانه به کوشش های صلح طلبانه" نوشته که "منادیان آشتی با طالبان این پاسخ روشن و بی ابهام را نمی شنوند و نمی خواهند بشنوند".

به نظر روزنامه، روز جمعه و زمانی که هنگامه صلح خواهی بلند بود، جمعی به قصد ادای یکی از فرایض دینی به مسجد رفتند، به تصور این که "گروهی به ظاهر مدعی اسلام" مسجد را هدف حمله قرار نخواهد داد.

هشت صبح اما افزوده است که آن چه که مردم را "گمراه کرده و اطمینان بخشیده بود"، "تبلیغات حسن نیت نسبت به طالبان" بود و به همین دلیل هیچ کسی به فکر آن نبود که مواد منفجره ای در مسجد جاگذاری شده باشد.

باختر ترور محمد عمر، والی قندوز را با آغاز به کار شورای عالی صلح مرتبط و اقدامی برای مختل کردن روند مصالحه با شورشیان دانسته که به نوشته این روزنامه از سوی مخالفان دولت صورت گرفته است.

باختر در سرمقاله خود نوشته که انفجار در مسجدی در شهر تالقان هیچ شکی به جا نمی گذارد که دین و مقدسات برای شورشیان نقش "ابزاری" دارد و آنها برای قربانی کردن مسجد، قرآن و نمازگزاران در پی هدف دیگری بوده اند.

باختر پرسیده که اگر برای طالبان مسجد، قرآن، مردم عادی و نمازگزاران غیرسیاسی که در کنار والی قندوز کشته شدند، اهمیتی ندارد، پس جهادی که آنها عنوان می کنند، برای حفظ چه چیزی از مردم قربانی می گیرد.

سروش ملت برگزاری نشست شورای عالی صلح به ریاست حامد کرزی و ترور والی قندوز را "دو تلاش متضاد" خوانده و نوشته که قتل محمد عمر بیانگر این واقعیت است که "طالبان با هیچ منطقی سازگاری ندارند" و آنان هیچ تلاشی را برای صلح نخواهند پذیرفت.

به نظر روزنامه، قتل والی قندوز نشانه واضحی از عدم موافقت طالبان با روند صلح و زنگ خطر جدیدی برای هشدار نسبت به "نفوذ گسترده" طالبان در ولایت های شمالی افغانستان است.

سروش ملت در ادامه هشدار داده است که اگر جلو نفوذ طالبان به شمال کشور گرفته نشود، تلاشهای صلح در کشور "بی نتیجه" خواهد شد و در آن صورت آنها که همواره دعوت به صلح را رده کرده اند، با اطمینان و قدرت بیشتری برنامه مصالحه دولت را رد خواهند کرد.

این روزنامه با این مقدمه نتیجه گیری کرده است که با اقدامهای "متضاد" دولت افغانستان و طالبان، نمی توان چندان به برقراری صلح و موفقیت تلاشهای شورای عالی صلح خوشبینی داشت.

ماندگار ترور محمد عمر، والی قندوز را "نمایش قدرت" طالبان به دولت افغانستان دانسته و نوشته است که طالبان با این اقدام خود این پیام را به دولت فرستادند که می توانند یک والی دولت را بکشند.

این روزنامه همچنین بخشهایی از مصاحبه ای را که قبلا با آقای عمر انجام داده، منتشر کرده است. والی قندوز در این مصاحبه گفته بوده که منطقه ای موسوم به "گور تپه" در ۲۸ کیلومتری شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز به "مرکز تروریسم" تبدیل شده ولی در این ولایت نیرویی برای بیرون کردن تروریستان از آن جا وجود ندارد.

محمد عمر در این مصاحبه، که حدود ۵۰ روز پیش انجام شده، گفته بوده که در قندوز مشکل امنیتی به شدت وجود دارد و "هر قدر فریاد می زنیم، هیچ کس به داد و فریاد ما گوش نمی دهد".

آرمان ملی با اشاره به باطل کردن آرای بیش از دوصد مرکز رای گیری در مناطق مختلف افغانستان نوشته که این اقدام کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی "نشانه ای از راه درستی" است که این کمیسیونها در پیش گرفته اند.

این روزنامه اما تاکید کرده که مردم می خواهند بدانند که عوامل تقلبی که باعث باطل شدن این آرا شده چه کسانی بوده اند و همچنین این آرا در کدام مناطق به صندوق ها جابجا شده بوده است.

آرمان ملی همچنین افزوده که معرفی افرادی که در تقلب دست داشته اند، به شفافیت روند بررسی آرای انتخابات کمک می کند و این اقدام به مردم نشان خواهد داد که "زیر کاسه نیم کاسه ای" نیست.

نویسنده در ادامه هشدار داده که اگر "جعلکاران" به مردم معرفی نشوند، در آن صورت آنها "پیروز" دانسته خواهند شد و مردم دیگر برای شرکت در انتخابات هیچ "خطری" را نخواهند پذیرفت.

مطالب مرتبط