کرزی در سفری به قندهار از سران قبائل انتقاد کرد

حامد کرزی در قندهار، آرشیو
Image caption آقای کرزی در سفر گذشته اش به قندهار مورد انتقاد سران قبائل قرار گرفته بود

همزمان با ادامه عملیات نظامی ناتو در قندهار، رئیس جمهوری افغانستان به این منطقه سفر کرده و از سران قبائل به دلیل واگذاری مناطق خود به طالبان، انتقاد کرده است.

عملیات نظامی ناتو از هفته ها پیش با عنوان "همکاری" در شهر قندهار و مناطق اطراف آن برای بیرون راندن طالبان آغاز شده است.

قندهار در جنوب افغانستان قرار دارد و زادگاه حامد کرزی است. این شهر پایگاه اصلی طالبان در زمان حاکمیت این گروه بود.

آقای کرزی عملیات نظامی در این ولایت را موثر خوانده است. در این عملیات نیروهای افغان هم شرکت دارند و برنامه های غیرنظامی و عمرانی هم شامل آن است.

این سومین سفر آقای کرزی از زمان آغاز عملیات "همکاری" به قندهار است و او در این سفر مستقیما به منطقه ارغنداب رفته – جایی که شاهد خشونت های مرگباری بوده است.

ارغنداب یکی از مناطقی است که عملیات جاری بر آنها تمرکز دارد و مرحله سوم این عملیات هم در همین منطقه به اجرا گذاشته می شود.

رئیس جمهوری افغانستان در میان هزاران تن از ساکنان ارغنداب سخنرانی کرد و از سران قبائل به شدت انتقاد و آنها متهم کرد که مناطق خود را ترک و به طالبان واگذار کرده و خود به شهر قندهار پناه برده اند.

او افزود: "ریش سفیدان ما خانه ها و منطقه خود را رها کرده و در مناطقی در شهر قندهار زندگی می‌کنند. اگر از آن‌ها بپرسی که چرا؟ می‌گویند در ارغنداب ناامنی است. اگر کسی به خانه کسی بیاید، آیا او خانه را رها کرده فرار می‌کند، یا در مقابل او از خانه خود دفاع می‌کند؟"

Image caption در حال حاضر هزاران سرباز بین المللی در قندهار حضور دارند

آقای کرزی آنها را دعوت به همکاری با دولت کرد و گفت در جایی که قبائل و مردم با دولت در زمینه تامین امنیت همکاری کرده اند، امنیت تامین شده است.

حامد کرزی همچنین آنها را تشویق کرد که به خانه های بازگردند و در تامین امنیت به دولت کمک کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود مردم و سران قبائل را تشویق کرد که فرزندان خود را برای خدمت در بخش های مختلف ارتش و پلیس بفرستند.

یکی از گزینه هایی که آقای کرزی به عنوان محل خدمت به جوانان قندهاری پیشنهاد کرد، واحدهای شبه پلیس موسوم به "پلیس محلی" است.

آقای کرزی گفت: "در هر روستا و هر جایی که شما می‌خواهید، به این شرط که بزرگان همان منطقه باشند، جوانان بزرگان را مواظبت می‌کنند. در این مناطق پلیس محلی ایجاد می‌کنیم، جوانان خود را به پلیس محلی بفرستید در روستای خود نشسته و از روستای خود حفاظت می‌کنند."

این واحدها به تازگی تشکیل شده اند و شامل افراد داوطلبی است که با مشورت رهبران قبائل به این واحدها جذب می شوند

در مقابل برخی از سران قبائل قندهار به آقای کرزی گفته اند، اگر دولت به وعده هایش پابند بماند، آن‌ها در تامین امنیت با دولت همکاری می‌کنند.

Image caption ناامنی از مشکلات اصلی در قندهار است

حاجی فضل الدین، یکی از آنها است. او گفت: "ما پاسگاه امنیتی می‌خواهیم. پاسگاه‌های می‌خواهیم که هم در ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) باشند و هم در روستاها، تا همکاری مردم و دولت بیشتر شود. انشاءالله مردم هم آماده اند تا از شما حمایت کامل کنند."

آقای کرزی در یکی از سفرهای قبلی خود از سوی رهبران قبائل به شدت مورد انتقاد گرفته بود و این رهبران گفته بودند که اگر آقای کرزی بخواهد، مشکل ناامنی در قندهار حل خواهد شد.

رهبران قبائل در قندهار گفته بودند که اگر آقای کرزی و مقامهای ارشد در قندهار با قاطعیت بیشتری برای تامین امنیت در آن جا تصمیم بگیرند، بسیاری از مشکلات در این منطقه حل خواهد شد.

در سفر جاری، آقای کرزی را شماری از مقامهای بلندپایه دولتی افغانستان، ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل ناتو در افغانستان و کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل همراهی می کنند.

مطالب مرتبط