روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۸ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی اظهارات حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفری به قندهار پرداخته اند.

آقای کرزی روز شنبه، ۱۷ میزان/مهر به قندهار رفت و در اجتماع ساکنان منطقه ارغنداب سخنرانی کرد. او ضمن این که آینده کشور را خوب توصیف کرد، سران قبائل را متهم به واگذاری مناطق خود به طالبان کرد.

هشت صبح اظهارات حامد کرزی در سفر قندهار و سخنان او در مراسم اعطای درجه ژنرالی به شماری از افسران نیروهای مسلح را مقایسه کرده و پرسیده که "آقای رئیس جمهوری! کدام یک را جدی بگیریم؟"

آقای کرزی روز دهم میزان در مراسم اعطای درجه ژنرالی به ۲۸ افسر نیروهای مسلح، با انتقاد از نیروهای خارجی گفت که آنها پس از تامین منافع خود از افغانستان می روند، اما در روز هفدهم میزان در قندهار گفت که افغانستان آینده روشنی دارد و آمریکا در راه درستی حرکت می کند.

هشت صبح اظهارات یک هفته پیش آقای کرزی را "بدبینانه" و سخنان اخیر او را "خوشبینانه" دانسته و افزوده که در این مدت هیچ تحول قابل توجهی روی نداده که رئیس جمهوری به این صورت سخنان "متناقض" به زبان آورده است.

به نظر این روزنامه، "تغییر موضع" آن هم در ظرف چند روز می تواند این باور را در میان مردم تقویت کند که رئیس جمهوری کشور "هر روز و هر لحظه" بر اساس وضعیت روانی اش در همان لحظه سخن می گوید.

هشت صبح در مطلب دیگری نوشته که این تغییر موضع آقای کرزی در پی تماس ویدئویی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با او و تایید موضع آقای کرزی از سوی مجلس سنای آمریکا در مورد انحلال شرکت های امنیتی خصوصی، پدید آمده است.

ماندگار سخنان آقای کرزی در سفر اخیرش به قندهار را "تشریفاتی" دانسته و نوشته است که او برای کسب حمایت مردم از عملیات نظامی جاری در قندهار، به این ولایت سفر کرده، اما حمایت مردم با سخنان تشریفاتی حاصل نمی شود.

به نوشته این روزنامه، مردم قندهار بارها "وعده های چرب" مقامهای بلندپایه دولتی را شنیده اند، اما این وعده ها "هر گز" عملی نشده اند و به همین دلیل به باور ماندگار، دولت جایگاهی در میان مردم قندهار ندارد.

به نظر ماندگار، دولت از یک سو با تشکیل شورای عالی صلح طرح آشتی می ریزد و از سوی دیگر در پی کسب حمایت مردم عملیات نظامی است و این به نظر روزنامه، دو "حرکت متضاد و متناقض" است.

روزنامه این وضعیت را ناشی از "نبود برنامه ای شفاف" در دستور کار رهبران سیاسی کشور دانسته و انتقاد کرده است که هنوز آنها نتوانسته اند بفهمند که چگونه برنامه ریزی کنند و با چه کسی مصالحه کنند. به باور ماندگار، این موضوع "وضعیت را به شدت آشفته" کرده است.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به برنامه دولت افغانستان برای به دست گرفتن کنترل اوضاع امنیتی این کشور تا سال ۲۰۱۴ میلادی، نوشته که برای این منظور باید تلاشهای گسترده ای برای تقویت نیروهای مسلح این کشور به راه انداخته شود.

به نظر روزنامه، نیروهای مسلح افغانستان برای به دوش گرفتن چنین مسئولیتی نیازمند توجه جدی دولت و همکاری مردم افغانستان هستند.

انیس تاکید کرده است که پیش از زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای مسلح کشور باید با تجهیزات و وسائل لازم مجهز شوند و قدرت دفاعی آنها به اندازه کافی بالا برده شود. تا حال تاریخی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین نشده است.

به نظر انیس، تا سال ۲۰۱۴ میلادی هم فرصتی کافی برای آموزش و بالا بردن توانایی های نیروهای مسلح افغانستان است و این نیروها باید از این زمان برای تقویت قدرت دفاعی خود استفاده کنند.