کرزی: 'تماسهای غیررسمی' با طالبان وجود داشته است

حامد کرزی

رئیس جمهوری افغانستان وجود تماس هایی بین دولت و شورشیان طالبان را تایید کرده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی ان ان گفته است که به منظور خاتمه دادن به خشونت در افغانستان، "تماس های غیر رسمی" با طالبان در جریان بوده است.

آقای کرزی افزوده است که اینگونه تماس ها "از مدتی پیش به اینسو، وجود داشته است."

سخنان آقای کرزی کوتاه مدتی پس از آن انتشار می یابد که شورای عالی صلح افغانستان رسما آغاز به کار کرده و برهان الدین ربانی، رئیس جمهور پیشین، به عنوان رئیس این شورا انتخاب شده است.

این شورا مسئولیت پیشبرد امور مربوط به مذاکره با طالبان را برعهده دارد و آنگونه که آقای کرزی گفته است، در اقدامات خود از استقلال کامل برخوردار خواهد بود.

خشونتها در افغانستان رو به افزایش بوده است و گفته می شود که مقامات افغانستان و جامعه جهانی به این نتیجه رسیده اند که پایان دادن به خشونت، تنها از راه نظامی ممکن نخواهد بود.

حامد کرزی در مصاحبه با تلویزیون سی ان ان گفت: "گفتگوی ما با طالبان، گفتگوی یک هموطن با هموطنش بوده است، گفتگوهایی از این دست."

Image caption شرط طالبان برای آغاز مذاکرات صلح برای دولت افغانستان و جامعه جهانی پذیرفتنی نیست

او افزود: "تماسها با طالبان، دوامدار و از طریق یک آدرس مشخص نبوده است، بلکه این تماسها بیشتر غیررسمی و شخصی بوده که تقریبا از مدتی پیش به این سو جریان داشته است."

با این حال آقای کرزی تاکید کرد که عملیات نظامی در برابر اعضای شبکه القاعده که، به گفته او "علیه افغانستان فعالیت دارند" ادامه خواهد یافت.

اخیرا یک روزنامه آمریکایی گزارش کرده بود که گفتگوهایی در سطح عالی بین مقامات افغان و نمایندگان گروه طالبان آغاز شده، اما منابع حکومت افغانستان این گزارش را تکذیب کردند.

تلاش برای آوردن طالبان به پای میز مذاکره تا حالا عملا نتیجه نداده است که یکی از دلایل اصلی آن، پیش شرط طالبان برای مذاکرات صلح بوده است.

گروه طالبان شرط خود برای مذاکره به منظور پایان خشونت را خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان تعیین کرده در حالیکه نه دولت افغانستان و نه کشورهای کمک کننده به این کشور چنین شرطی را در وضعیت کنونی قابل قبول نمی دانند.

به گفته آگاهان، تلاش حکومت افغانستان این خواهد بود تا با طالبان بر سر تعیین تاریخی برای خروج نیروهای خارجی از این کشور به توافق برسد و براساس چنین توافقی، آنان را به پای میز مذاکره بکشاند.

در همانحال، شورشیان طالبان کماکان به حملات خود به نیروهای بین المللی در افغانستان ادامه داده و از روش های متداول خود مانند انفجارهای کنار جاده ای و حملات انتحاری استفاده می کنند.

هم اکنون نزدیک به یکصد و پنجاه هزار سرباز عضو ائتلاف بین المللی در افغانستان مستقر هستند که هدف اصلی آنان، مقابله با شورشیان و استقرار ثبات و امنیت در این کشور است.

مطالب مرتبط