روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۹ میزان

انتخاب برهان الدین ربانی به ریاست شورای عالی صلح، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روز یکشنبه، ۱۸ میزان/مهر دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اطلاعیه‌ای نوشت که آقای ربانی در دومین اجلاس این شورای ۶۸ عضوی "به اتفاق آرا" از سوی اعضای آن انتخاب شده است. زمینه سازی برای مصالحه با طالبان، هدف اصلی در تشکیل این شورا است.

هشت صبح انتخاب برهان‌الدین ربانی به ریاست شورای عالی سوی از سوی اعضای این شورا را "انتصاب" خوانده و آن را "پرسش برانگیز" دانسته است. به نظر نویسنده، این از "بدیهیات" است که طالبان حاضر به مصالحه با دولت نیستند و ریاست آقای ربانی "بهانه تازه‌ای" برای روبرتافتن آنان از مصالحه خواهد شد.

آقای ربانی رئیس جمهوری پیشین افغانستان و از رهبران اصلی جبهه ضد طالبان در سالهای نود سده گذشته میلادی بود و او ریاست جرگه مشورتی صلح را که در ماه جوزای/خرداد گذشته برگزار شد، هم به عهده داشت.

هشت صبح پرسیده که دولت چرا و چگونه با همه اشراف بر "بهانه‌جویی‌های" طالبان در زمینه مصالحه، این "بهانه تازه" را در اختیار طالبان قرار داده است. هشت صبح افزوده که ممکن است طالبان به همین بهانه کل روند مصالحه را زیر سوال ببرند.

دلیل این که چرا طالبان در پی "بهانه‌جویی" هستند و حاضر به مصالحه نیستند، به باور نویسنده، "اجازه ندادن سازمان اطلاعات پاکستان" است. به نوشته روزنامه، پاکستانی‌ها ملا برادر، از فرماندهان ارشد طالبان را که تمایل به مذاکره با دولت افغانستان داشت، به همین دلیل زندانی کردند.

سروش ملت هم این پرسش را قابل طرح دانسته که آیا دولت با ترکیب کنونی شورای عالی صلح و ریاست آقای ربانی بر آن، موفق به پیش بردن مصالحه خواهد شد یا نه.

روزنامه افزوده که طالبان هم این شورا را با ترکیب کنونی آن نمی‌پذیرند و آنها خواستار این هستند که شورای صلح باید به گونه‌ای باشد که برای مخالفان مسلح دولت قابل قبول باشد. این امر به نظر نویسنده بیانگر آن است که طالبان با حضور رهبران جهادی در شورا مخالفند.

به باور سروش ملت، ممکن است آقای ربانی بر اساس "برخی مصلحت‌ها" به ریاست شورای صلح برگزیده شده باشد، ولی به تعبیر نویسنده، حقیقت این است که اعضای این شورا در میان خود هم به دلیل گذشته‌های متفاوتی‌شان، چندان سازگاری ندارند.

روزنامه همچنین احتمال داده که ممکن است دولت این شورا را به گونه "نمادین" تشکیل کرده باشد و روند مصالحه را "از مجاری غیررسمی و خارج از ساختار شورای عالی صلح" پی بگیرد؛ چنانکه به نوشته روزنامه، اخیرا "گفتگوهای مخفی" میان مقام‌های دولت، برخی چهره‌های نزدیک به دولت و سیاسیون پاکستانی" وجود داشته است.

ماندگار انتخاب آقای ربانی به ریاست شورای صلح را "یک بازی" دانسته و افزوده که آقای کرزی می‌داند که چنین شوراها راه به جایی نمی‌برد. به تعبیر روزنامه، آقای کرز از این شورا به عنوان یک "روپوش تبلیغاتی" استفاده می‌کند و در نهایت ناکامی‌های خود را به دوش شورا خواهد افگند.

شورای عالی صلح به نظر ماندگار "معادله‌ای با نتیجه مشخص" است که دولت و حامیان آن تلاش دارند آن را با نیرویی "فیصله کننده" معرفی کنند، اما به باور نویسنده، این شورا کاری را از پیش نخواهد برد.

روزنامه در ادامه افزوده که دولت و حامیان آن با ناکامی این شورا خواهند گفت که این آقای ربانی بود که نتوانست از پی کار آن برآید و انتظار دارند که او در معادلات آینده خود را "یک دست فروتر" احساس کند؛ ولی به نظر ماندگار، آقای ربانی این "بازی" را خوب می‌فهمد.

به نظر ماندگار، مشکل افغانستان چنان بزرگ است که طالبان و گروه القاعده تنها بخشی از این مشکل به شمار می‌روند و ریشه‌های منطقه و جهانی دارد. به نوشته روزنامه، "معادلات افغانستان چنان حساس و پرپیچ‌وخم است که نمی‌شود با راهکارهای کوچکی مثل شورای عالی صلح بدان فایق آمد."

باختر نوشته که برهان‌الدین ربانی علی‌رغم دلخوری صبغت‌الله مجددی، رئیس مجلس سنا به ریاست شورای عالی صلح برگزیده شده و افزوده است که بر سر ریاست این شورا "چانه‌زنی‌های زیادی" صورت گرفته است.

روزنامه در باره اعضای این شورا نوشته که آنان "گاه از جنگ و گاه از صلح بهره برده‌اند و از سطح بسیار بالای رفاه، آرامش روحی، قدر و قیمت اجتماعی برخوردارند، اما راضی نیستند، چون عده‌ای در میان‌شان کمتر از بیشترین و پایین‌تر از بالاترین را نمی‌خواهند."

باختر افزوده است: "آنان برای این که چه کسی در صدر بنشیند، زمان زیادی صرف می‌کنند و حتی گاه جار و جنجال‌هایی نیز برپا می‌کنند، اما کار خودشان رو به راه است. زمانی که مریض می‌شوند، به آمریکا و اروپا برای درمان می‌روند و اگر خسته شوند، برای بدر کردن غم چهار گوشه جهان در اختیارشان است."

مطالب مرتبط