بریتانیا: امدادگر بریتانیایی احتمالا توسط گروه نجات کشته شده است

دیوید کامرون
Image caption دیوید کامرون می گوید تحقیقات در مورد مرگ لیندا نورگروو ادامه دارد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است لیندا نورگروو امدادگری که قبل از مرگش در شرق افغانستان از سوی شورشیان به گروگان گرفته شده بود، احتمالا توسط سربازانی که سعی در نجات او داشتند، کشته شده است.

نیروهای ناتو مستقر در افغانستان روز شنبه نهم اکتبر، خبر کشته شدن لیندانورگروو را اعلام کردند.

این خبر پس از پایان عملیات نجات که برای رهایی خانم نورگروو به راه انداخته شده بود، اعلام شد.

همزمان با اعلام خبر مرگ لیندا نورگروو، مقام های افغان گفتند پیش از آنکه نیروهای آمریکایی که عملیات رهایی را به راه انداخته بودند، به خانه ای که او در آنجا نگهداری می شد، برسند، شورشیان، خانم نورگروو را کشته بودند.

اما حالا مقام های بریتانیایی می گویند احتملا خانم نورگروو توسط شورشیان کشته نشده شده و تا زمان شروع عملیات نجات زنده بوده.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا گفته است او در اثر انفجار یک نارنجک کشته شده است.

نخست وزیر بریتانیا در حالی که از اعلام چنین خبری ابراز تاسف کرد گفت، تحقیقات کامل در مورد نحوه کشته شدن این امدادگر بریتانیایی در جریان است.

لیندا نورگروو با یک سازمان امدادرسانی آمریکایی همکاری داشته و گفته شده است که پیش از آن، از کارمندان سازمان ملل متحد بود.

نیروهای خارجی از زمانی که این امدادگر توسط شورشیان ربوده شد، در منطقه در جستجوی او بودند. آنها به کمک اعضای شورای محلی که این زن را می شناختند، عملیات جستجو را آغاز کردند.

همچنین گفته شده است که اعضای این شورا تلاش کردند که با گفتگوهای مسالمت آمیز این زن را از چنگ ربایندگان آزاد کنند، اما موفق به این کار نشدند. همزمان با این تلاشها عملیات نظامیان هم جریان داشت.

کنر از ولایت های مرزی افغانستان است که با مناطق قبائلی پاکستان مرز مشترک دارد. کنر کوهستانی است و جنگل های انبوهی دارد.

شورشیان در برخی از مناطق این ولایت نفوذ کرده اند.

این حادثه در ولسوالی چوکی در ولایت کنر روی داده است که از مناطق تحت کنترل دولت مرکزی محسوب می شود.

مطالب مرتبط