ابراز تاسف اوباما از مرگ امدادگر بریتانیایی

Image caption احتمال داده می شود که خانم نورگروو در اثر پرتاب نارنجک نیروهای آمریکایی کشته شده باشد

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در تماس تلفنی با دیوید کامرون از کشته شدن زن امدادگر بریتانیایی اسیر شده توسط طالبان در عملیات نجات نیروهای آمریکایی در افغانستان، ابراز تاسف کرده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه (۱۱ اکتبر) اعلام کرد که لیندا نورگروو، امدادگر ۳۶ ساله ای که توسط شورشیان طالبان اسیر شده بود، چند روز پیش احتمالا توسط سربازان آمریکایی که سعی در نجات او داشتند، کشته شد.

کاخ سفید دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آقای اوباما در تماس با نخست وزیر بریتانیا از خدمات لیندا نورگروو در افغانستان تمجید کرده و مرگ وی را تسلیت گفته است.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده آمریکایی نیروهای ائتلاف در افغانستان دستور داده است که درباره چگونگی کشته شدن امدادگر بریتانیایی تحقیق شود.

ژنرال جوزف وُتِل، فرمانده کل یگان های ویژه ارتش آمریکا بر این تحقیقات نظارت خواهد داشت.

رهبران بریتانیا و آمریکا توافق کرده اند که باید روشن شود در حین عملیات دقیقا چه اتفاقی افتاد و شهروند بریتانیا چگونه کشته شد.

این دو رهبر در عین حال از عملیات نیروهای آمریکایی حمایت کرده و گفته اند که این سربازان از خود "شجاعت" نشان دادند.

نیروهای بین المللی تحت رهبری آمریکا در افغانستان روز شنبه (۹ اکتبر)، خبر کشته شدن لیندا نورگروو را اعلام کردند اما گفته بودند که وی توسط طالبان کشته شده است.

مقام های افغان نیز پیشتر گفته بودند که پیش از آنکه نیروهای آمریکایی به محل نگهداری وی برسند، شورشیان خانم نورگروو را کشته بودند.

اما مقام های بریتانیایی دوشنه گفتند که خانم نورگروو احتمالا توسط شورشیان کشته نشده و تا زمان شروع عملیات نجات زنده بوده است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، هم گفته است که امدادگر یادشده در اثر انفجار یک نارنجک کشته شد.

لیندا نورگروو برای یک سازمان غیردولتی آمریکایی بنام "دی ای آی" کار می کرد و گفته می شود که در گذشته از کارمندان سازمان ملل متحد بود.

نیروهای خارجی از زمانی که این امدادگر توسط شورشیان ربوده شد، در منطقه در جستجوی او بودند. آنها به کمک اعضای شورای محلی که این زن را می شناختند، عملیات جستجو را آغاز کردند.

همچنین گفته شده است که اعضای این شورا تلاش کردند که با گفتگوهای مسالمت آمیز این زن را از چنگ ربایندگان آزاد کنند، اما موفق به این کار نشدند. همزمان با این تلاشها عملیات نظامیان هم جریان داشت.

کنر از ولایت های مرزی افغانستان است که با مناطق قبائلی پاکستان مرز مشترک دارد. کنر کوهستانی است و جنگل های انبوهی دارد.

شورشیان در برخی از مناطق این ولایت نفوذ کرده اند.

این واقعه در ولسوالی چوکی در ولایت کنر روی داده است که از مناطق تحت کنترل دولت مرکزی محسوب می شود.

مطالب مرتبط