افغانستان: آماده پذیرفتن مسئولیت‌های امنیتی هستیم

سرباز افغان
Image caption دولت افغانستان گفته که تا سال 2014 مسئولیت کامل تامین امنیت این کشور ا به دوش خواهد گرفت

دولت افغانستان با استقبال از سخنان اخیر دبیر کل ناتو گفته است که نیروهای این کشور آماده اند مسئولیت های بیشتر امنیتی را به عهده بگیرند.

اندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو روز دوشنبه، ۱۱ اکتر، گفت که انتظار دارد در نشست سران ناتو در لیسبون روند تدریجی انتقال مسئولیت های بیشتر به نیروهای امنیتی افغانستان از آغاز سال آینده میلادی تصویب شود.

نشست سران ناتو در ماه آینده میلادی در شهر لیسبون، پایتخت پرتغال برگزار خواهد شد.

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که در نظر دارد نیروهای امنیتی کشورش را تا سال ۲۰۱۴ میلادی آماده پذیرفتن مسئولیت کامل تامین امنیت کند.

دولت افغانستان گفته است که حالا نیروهای مسلح این کشور توانایی پذیرش مسئولیت های بیشتر در زمینه تامین امنیت را دارد.

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت: "ما علاقه مندیم که فردا این کار (انتقال مسئولیت به نیروهای امنیتی افغان) آغاز شود، چون که فکر می کنیم در بعضی موارد حکومت افغانستان این توانایی را دارد که آهسته آهسته مسئولیت تامین امنیت را(به عهده) بگیرد."

اما وزارت دفاع افغانستان با احتیاط از سخنان دبیر کل ناتو استقبال کرده است.

ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارتخانه ضمن تاکید بر این که سربازان افغان هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ مهارت های حرفه ای آماده پذیرفتن مسئولیت های بیشتر هستند، گفت که نیروهای خارجی به صورت تدریجی از افغانستان بیرون خواهند شد و نه یکباره.

آقای عظیمی گفت: "توافق ما با جامعه جهانی، مخصوصا ناتو و ایالات متحده آمریکا طوری است که انتقال مسئولیت (به نیروهای افغان) وابسته به توانایی نیروهای افغان است. سال ۲۰۱۱ صرفا می تواند یک آغاز باشد."

Image caption "خارجی ها در اولین گامی که برمی دارند، باید ما را مجهز کنند"

برخی از مقامهای پلیس افغانستان نیز گفته اند که نیروهای پلیس این کشور در به دوش گرفتن مسئولیت های بیشتر مشکل چندانی ندارند. عبدالحکیم اسحاق زی، فرمانده پلیس ولایت خوست، در جنوب شرق این کشور گفت: "نیروهای پلیس با توکل به خدا این قدر مهارت دارند که می توانند به تمام مسائل رسیدگی کنند."

اما شماری از ماموران پلیس افغانستان گفته اند که آنها هنوز آموزش کافی ندیده اند و تجهیزات کافی هم برای به عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر را ندارند.

یک مامور پلیس در هرات، در غرب افغانستان گفت: "ما آمادگی لازم را نداریم، مجهز نیستیم. خارجی ها در اولین گامی که برمی دارند، باید ما را مجهز کنند تا از کشور خود حفاظت کنیم و (برای این کار) به وقت بیشتری نیاز داریم."

یک مامور پلیس در ولایت غزنی نیز گفت که نیروهای پلیس به دلیل این که آموزش کافی ندیده اند، توانایی به عهده گرفتن مسئولیت تامین امنیت را در شرایط کنونی ندارند.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان امور امنیتی و نظامی گفته اند که دولت افغانستان باید در کنار افزایش کمی و کیفی نیروهای مسلح، اعتماد مردم را هم به دست آورد.

به نظر آنها، پیشرفت دولت افغانستان در زمینه های بازسازی و مبارزه با فساد، حمایت مردم از نیروهای مسلح را در پی خواهد داشت و این امر به موفقیت این نیروها در تامین امنیت کمک خواهد کرد.

در حال حاضر تعداد افراد نیروهای مسلح افغانستان به حدود دوصد هزار نفر می رسد، ولی دبیر کل ناتو تاکید کرده است که این رقم در ماه اکتبر سال آینده میلادی به سیصد هزار تن افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط