به روز شده:  12:33 گرينويچ - پنج شنبه 14 اکتبر 2010 - 22 مهر 1389

سیاست افغانستان

ربانی: در مذاکرات صلح انعطاف پذیر خواهیم بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس شورای عالی صلح افغانستان می گوید، برای پایان دادن به خشونتها در افغانستان، نیاز است تا در مذاکرات صلح با طالبان، انعطاف پذیری به کار گرفته شود.

برهان الدین ربانی رئیس جمهوری پیشین افغانستان که اخیرا به عنوان رئیس این شورا انتخاب شد، در نخستین کنفرانس خبری خود گفت که شرایط مطرح شده برای مذاکرات صلح، هم از جانب طالبان و هم از جانب دولت افغانستان، نهایی نیست و احتمال دارد این شرایط پشت میز مذاکره تغییر کند.

آقای ربانی همچنین تاکید کرد که شورای عالی صلح، حاضر است تا با طالبان چه در داخل افغانستان و چه در بیرون از این کشور، مذاکره کند.

شورای عالی صلح که اخیرا با 68 عضو آغاز به کار کرده است، تمامی امور مربوط به مذاکره به طالبان را برعهده دارد.

فرماندهان پیشین جهادی، اعضای سابق گروه طالبان، نمایندگانی از جامعه مدنی و حتی افرادی که پیشینه طولانی جنگ با طالبان دارند، عضو این شورا هستند.

طالبان تا حالا حتی هرنوع تماس برای آغاز مذاکره با دولت افغانستان را رد کرده و بر شرط های خود پافشاری می کنند.

'حرفها نهایی نیست'

پیش شرط اصلی طالبان برای آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان، خروج تمامی نیروهای خارجی از این کشور بوده است؛ در حالی که دولت افغانستان تاکید دارد که برای نتیجه دادن مذاکرات صلح، طالبان باید قانون اساسی این کشور و ارزشهای مندرج در آن را بپذیرند.

اما رئیس شورای صلح می گوید، وقتی مذاکرات آغاز شد، احتمال اینکه هر دو طرف از خود انعطاف نشان دهند، وجود دارد.

آقای ربانی به خبرنگاران گفت: "از طریق جنگ نمی توانیم مشکل را حل کنیم ، دولت هم پیشنهاداتی دارد... در آغاز همه حرفها به صورت حرف نهایی گفته نمی شود. دولت چیزهایی را که گفته به این معنا نیست که انعطاف پذیری در بعضی مسایل نباشد."

دختران ورزشکار افغان

احتمال نقض حقوق زنان در مذاکرات صلح با طالبان، از نگرانی های اصلی نهادهای حقوق بشری بوده است

آقای ربانی توضیح نداد که دولت افغانستان، در چه مواردی حاضر به انعطاف خواهد بود.

از مسایل اصلی که جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری افغانستان در زمینه مذاکرات صلح با طالبان روی آن پا فشاری دارند، احترام به حقوق زنان و آزادی رسانه های افغانستان است.

این نگرانی بارها مطرح شده که مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان، حضور اجتماعی زنان در این کشور را با تهدید مواجه خواهد کرد.

در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان، زنان از رفتن به مکتب و دانشگاه و کار در بیرون از خانه محروم بودند.

همزمان با اظهارات آقای ربانی، چندین نهاد مدنی و حقوق بشری در کابل گردهم جمع شده و نگرانی خود را نسبت به احتمال نقض عدالت در مذاکرات صلح با طالبان ابراز کردند.

این نهادها تاکید کردند که مذاکرات صلح نباید زمینه را برای "قربانی شدن عدالت" فراهم کند.

پیش از این، نهادهای بین المللی دفاع از حقوق بشر، نسبت به پایمال شدن احتمالی حقوق زنان در مذاکرات صلح با طالبان هشدار داده بودند.

دولت افغانستان در جواب به این نگرانی ها، هشت نفر از زنان را در ترکیب شورای عالی صلح جا داده است، اما به نظر نمی رسد این مسئله، حداقل تا حالا به کاهش نگرانی ها نسبت به این موضوع کمک کرده باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.