کابل، پایتخت بیماری سالک شد

Image caption وجود زباله های فراوان در شهر کابل یکی از عوامل شیوع بیماری سالدانه در این شهر است

سازمان جهانی بهداشت WHO شهر کابل را به دلیل داشتن 65 هزار بیمار مبتلا به لشمانیا (سالدانه/سالک) پایتخت این بیماری اعلام کرد. این سازمان می گوید نشانه هایی از گسترش این بیماری به دیگر مناطق افغانستان نیز دیده می شود.

سازمان جهانی بهداشت گزارش سالانه خود در مورد این بیماری را در یک اردوگاه بیجا شدگان ولایت هلمند در کابل، اعلام کرد.

این بیماری در مناطق فقیر نشین بیشتر دیده شده است. در این اردوگاه نیز که اکثر خانواده های فقیر جابجا شده اند، بیشتر آنها به بیماری سالک مبتلا هستند.

درهمین حال وزارت صحت/بهداشت افغانستان می گوید تنها برای مداوی 40 درصد این بیماران امکانات لازم را دراختیاردارد.

مسئولان هلال احمرافغانی نیز گفته اند برای تشخیص و مداوای بیماران سالدانه به وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت کمک می کنند.

فاطمه گیلانی رئیس هلال احمد افغانی گفت به زودی در شماری از ولایت های افغانستان مراکز درمانی ایجاد خواهد شد.

لشمانیا یا سالدانه نوعی بیماری پوستی است که به علت نیش زدن یک نوع پشه به نام لشمانیا ایجاد می شود.

پیترگراف نماینده این سازمان جهانی بهداشت در افغانستان گفت، سال گذشته در شهر کابل شصت وپنج هزاربیمار مبتلا به سالدانه شناسایی و ثبت شده اند و این رقم از هر شهر دیگر در جهان بیشتر است.

این مقام سازمان بهداشت جهانی گفت که رقم بیماران مبتلا به سالدانه در افغانستان بسیار بالا است و افغانستان برای مبارزه با آن به کمک های بیشتر جهانی نیاز دارد.

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت تنها یک مرکز درمانی برای درمان بیماران لشمانیا در کابل دارد.

ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت افغانستان گفت مردم می توانند با رعایت نظافت و بهداشت واستفاده ازجالی های مخصوص، مانع رسیدن پشه ها به خود وخانه های خود و کاهش این بیماری شوند. اوگفت این بیماری به مداوای مستمر نیاز دارد. خانم دلیل گفت:" اگر مردم توجه کنند و در مراحل اولیه این بیماری در پی مداوای آن باشند، اثر اندکی از آن روی پوست بجا می ماند ولی درافغانستان به سبب نبود امکانات مداوا مردم تا زمانیکه سالدانه به دانه بزرگ تبدیل نشود کمتر فکر مداوای آن می شوند". داغهای بجا مانده ازین بیماری شماری ازمردم این کشورمخصوصا زنان ودختران جوان را رنج می دهد.

شهر کابل، سیستم آب و فاضلاب مدرن ندارد و تراکم ناگهانی جمعیت در سالهای اخیر در این شهر سبب شده است که شهر به صورت بی رویه ای کلان شود و در نتیجه شهرداری کابل قادر به جمع آوری زباله های این شهر نیست.

کارگرنور اوغلی سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان می گوید، زباله های انباشته شده در گوشه و کنار شهر کابل سبب افزایش پشه های شده که عوامل اصلی بیماری سالدانه هستند.

مطالب مرتبط