به روز شده:  12:16 گرينويچ - جمعه 15 اکتبر 2010 - 23 مهر 1389

تاسیس انستیتوت ملی موسیقی در کابل

در برنامه این هفته از تاسیس اولین انستیتوت ملی موسیقی در کابل میگویم که هدف از آن احیای موسیقی محلی در افغانستان، زمینه سازی رشد موسیقی و حفظ آلات موسیقی افغانی عنوان شده است.

در این انستیتوت اطفال مستعد و همچنین کودکان خیابانی و بی بضاعت در پهلوی آموزش عمومی، میتوانند در رشته های مختلف موسیقی آموزش ببینند و یک مقدار معاش تشویقی نیز دریافت کنند.

از هزارمين سالگرد تاسيس امپراتوري سلجوقيان تركمن و آغاز به نشرات هفته نامه خیابان در شهر هرات میشنویم.

در ادامه از جایزهٔ ادبی مَن بوکر که به نام جایزهٔ بوکر هم شناخته می‌شود میگویم که امسال به اهورد جاکوبسن، یک نویسنده بریتانیایی یهودی تبار تعلق گرفت. این جایزه یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی دنیاست که هر سال به بهترین رمان جدید انگلیسی ‌زبان که نوشته شهروندان کشورهای مشترک المنافع بریتانیا یا جمهوری ایرلند باشند اعطا می‌شود.

و درگذشت مرضیه، خواننده معروف ایرانی هم پایان بخش این برنامه است که همه افغانها با نام این خواننده ایرانی آشنایی داشته و آهنگهای این هنرمند در سالهای 60 و 70 میلادی طنین انداز خانه های آنها بود.

این برنامه را میتوانید انجا بشنوید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.