آغاز برنامه‌ای برای 'شستن دست‌ها با آب و صابون' در افغانستان

شستن دست ها با صابون
Image caption مقامهای وزارت بهداشت افغانستان گفته اند که شستن دست با صابون، میزان مرگ و میر کودکان را تا چهل درصد کاهش خواهد داد

مقامهای دولت افغانستان گفته اند که میزان مرگ و میر کودکان این کشور با ترویج فرهنگ شستن دست ها با آب و صابون تا ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

مقامهای وزارت صحت (بهداشت) افغانستان به مناسبت پانزدهم اکتبر روز جهانی "شستن دست ها با آب و صابون" اعلام کرده اند که برنامه گسترده ای را در مکاتب/مدارس این کشور راه اندازی خواهند کرد.

این مقامها گفته اند که در اجرای این برنامه سازمان صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) و وزارتخانه های آموزش و پرورش، حج و اوقاف و توسعه روستایی افغانستان کمک خواهند کرد.

بر اساس آمار یونیسف، سالانه نزدیک به ۷۰ هزار کودک زیر سن پنج سال در افغانستان به دلیل ابتلا به بیماری اسهال می میرند.

مقامهای وزارت بهداشت افغانستان گفته اند که شستن دست ها با صابون تا حدودی از ابتلا به این بیماری و شماری از بیماری های خطرناک دیگر جلوگیری خواهد کرد.

مقامهای وزارت بهداشت گفته اند که برنامه جدید برای بالا بردن آگاهی عمومی در این زمینه، تبلیغات گسترده ای را در مدارس، مساجد و مناطق روستایی اجرا خواهند کرد.

بر اساس این برنامه، دانش آموزان در مدارس چگونگی استفاده موثر از صابون را خواهند آموخت و آنها آموخته های خود را با دوستان، خانواده ها و همسایگان خود در میان خواهند گذاشت.

کارگر نوراوغلی، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان گفت: "تحقیقات نشان داده است که کودکانی که دست های خود را قبل از خوردن غذا با صابون می شوند، ۳۰ درصد کمتر به اسهال مبتلا شده اند."

آقای نوراوغلی افزود: "به همین لحاظ، ما تلاش داریم که برای بالا بردن آگاهی عمومی کاری انجام دهیم؛ این شیوه هم آسان است و هم کودکان زود یاد می گیرند."

Image caption آقای نوراوغلی گفت که استفاده از صابون برای پشیگیری از ابتلا به اسهالات هم ساده است و هم کودکان زود یاد می گیرند

عزیز فروتن سخنگوی یونیسف در افغانستان گفته است که برای کاهش آمار مرگ و میر کودکان و بالا بردن سطح آگاهى عمومی شیوه شستن دست با صابون، شاگردان حدود ١٠ هزار مکتب این کشور آموزش خواهند دید. به گفته آقاى فروتن، با عملى شدن این برنامه سطح آگاهى دانش آموزان در مورد پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی که با شستن دست ها با صابون ممکن است، بالا خواهد رفت.

مقامهای وزارت بهداشت و آموزش و پرورش افغانستان در حالى از آغاز برنامه جدید در مکاتب خبر می دهند که هم اکنون شمار کمی از مکاتب این کشور از آب آشامیدنی بهداشت و توالت های پاک برخوردارند.

گل آغا احمدى، سخنگوى این وزارت گفت تلاشهایی در جریان است تا براى شاگردان در مدارس آب آشامیدنی بهداشتی تهیه شود. آقای احمدی گفت: "وزارت آموزش و پرورش در نظر دارد که سیستم آب آشامیدنی تمام مکاتب افغانستان را به تدریج درست کند و شستن دست ها با صابون را هم رایج کند."

هم اکنون در افغانستان در ١٢٦٠٠ مکتب دولتى حدود ٧ میلیون کودک مشغول آموختن هستند که حدود یک چهارم آن ها به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسى ندارند. شماری از این مکاتب در مناطق دور افتاده افغانستان، حتى ساختمان هم ندارند.

مطالب مرتبط