هشدار وزیر افغان در باره 'فساد مشترک افغانی-خارجی'

جارالله منصوری- عکس از وبسایت وزارت توسعه روستایی
Image caption جارالله منصوری: خطرناکترین فساد، فساد مشترک خارجی-افغانی است

وزیر توسعه روستایی افغانستان گفته که "فساد مشترک افغانها و خارجی ها" در این کشور به حدی است که او را تهدید به اخراج از افغانستان کرده است.

جارالله منصوری که روز شنبه، ۲۵ میزان/مهر از سوی مجلس نمایندگان فراخوانده شد، نسبت به خطرناک بودن فساد مشترک افغانها و خارجی ها در افغانستان هشدار داد.

فساد در نهادهای دولتی افغانستان از چالشهای عمده بر سر راه دولت این کشور شمرده می شود که همواره مورد انتقاد محافل مختلف خارجی و داخلی بوده است.

آقای منصوری فساد مالی و اداری در افغانستان را به سه دسته تقسیم کرد: "فساد افغانی، فساد خارجی و فساد مشترک افغانی-خارجی".

او در پاسخ به این پرسش که کدام یک از این سه نوع فساد بیشتر خطرناک است، گفت: "خطرناکترین فساد، فساد مشترک خارجی-افغانی است."

وزیر توسعه روستایی افغانستان تصریح کرد: "در شبکه خطرناک فساد، (فساد مشترک افغانی-خارجی) که متشکل از خارجی ها و افغان هاست، از همان نوع فسادی است که باید به اسرع وقت ریشه کن شود."

جارالله منصوری گفت که او در پی برکناری شماری از کارمندان وزارت توسعه روستایی، که به گفته او در فساد مشترک افغانی-خارجی دست داشتند، نزدیک بود به خارج از کشور "مهاجر" شود.

Image caption خانم کوفی: میزان بودجه مصرف شده وزارت توسعه روستایی ۱۴ درصد است که بسیار ناچیز است

آقای منصوری گفت که عاملان این گونه فساد "توطئه هایی" را علیه او به راه انداختند و او را به شدت تحت فشار قرار دادند، تا حدی که او "باید کشور را ترک" می کرد.

اما آقای منصوری تاکید کرد که مبارزه با فساد مشترک افغانی-خارجی را با هر قیمتی، ولو به "مهاجرت" او از افغانستان هم تمام شود، ادامه می دهد.

وزیر توسعه روستایی افغانستان افزود: "مبارزه من ادامه دارد، ولی مبارزه با این فساد بسیار مشکل و طاقت فرسا هم هست و آسان هم نیست."

آقای منصوری فساد مشترک افغانی-خارجی را "سرطان کشنده و مهلک" خواند و در بخشی از سخنان خود خواستار حمایت نمایندگان مجلس در مبارزه با فساد شد.

ولی شماری از نمایندگان مجلس آقای منصوری و گروه همکاران ارشد او در وزارت توسعه روستایی را متهم به "کم کاری، عدم همکاهنگی و ضعف مدیریت" کردند.

به گفته این نمایندگان، در نتیجه این ضعف مدیریت، بخش اعظم بودجه عمرانی وزارت توسعه روستایی تحت رهبری آقای منصوری مصرف نشده و این وضعیت در کل باعث کندی کارها و حتی "فرار مغزها" از این وزارت شده است.

فوزیه کوفی، نماینده بدخشان خطاب به او گفت: "از زمانی که شما به وزارت آمده اید، حتی کارهایی که در گذشته هم وجود داشته، متوقف شده است. به همین خاطر هم هست که مصرف بودجه انکشافی (عمرانی) شما، بر اساس گزارشهایی به ما رسیده، ۱۴ درصد است که بسیار ناچیز است."

Image caption برنامه همبستگی ملی از برنامه های پرهزینه دولت افغانستان برای توسعه روستاها است

یک عضو دیگر مجلس گفت که وزارت مالیه (دارایی) گزارش داده است که وزارت توسعه روستایی تنها ۹ درصد بودجه عمرانی خود را مصرف کرده است.

در مقابل، آقای منصوری این سخنان اعضای مجلس را مبتنی بر "افواهات" دانست و گفت که وزارت تحت رهبری او با "ضعف مدیریت" مواجه نیست و "فرار مغزها" هم در آن اتفاق نیفتاده است.

او در باره بدون مصرف ماندن بودجه عمرانی این وزارت توضیحی نداد، اما تاکید کرد که مدیریت او در این وزارت باعث شده که بودجه تنها یکی از برنامه های وزارت توسعه روستایی از هفت صد میلیون دلار به هزار و پانصد میلیون دلار برسد.

اشاره آقای منصوری به برنامه "همبستگی ملی" است که از برنامه های بزرگ و پرهزینه دولت افغانستان برای توسعه روستاهای این کشور شمرده می شود.

مطالب مرتبط