روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲۴ میزان

روزنامه های کابل در آغاز هفته بیشتر به بررسی امکان تحقق برنامه مصالحه با شورشیان طالبان پرداخته اند.

هشت صبح در مطلب اصلی خود گفتگو با ملا عمر، رهبر طالبان را "خط سرخ آمریکا در برابر صلح با طالبان" دانسته و نوشته که این کشور مذاکره با او را "ناممکن" خوانده است.

این روزنامه از قول سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشته که رهبر طالبان شریک جرم گروه القاعده و حادثه یازدهم سپتامبر است و به همین دلیل گفتگو با او ناممکن است. به نوشته این روزنامه، جدایی طالبان از گروه القاعده و پذیرش قانون اساسی افغانستان، هم از پیش شرط‌های آمریکا در امر مصالحه با طالبان است.

به باور هشت صبح، دولت افغانستان نمی‌تواند بدون حمایت "نیرومندترین حامی غربی خود" گام‌های اساسی را برای تحقق مصالحه با شورشیان طالبان بردارد. به نوشته روزنامه، بیش از چهل کشوری که در افغانستان نیروی نظامی دارند، از جمله آمریکا و بریتانیا ملاحظات ویژه‌ای در امر مصالحه دارند.

به نوشته روزنامه، مجریان طرح صلح با طالبان کمتر از پیش شرط‌ها سخن می‌گویند، ولی نسبت به موفقیت آن ابراز امیدواری می‌کنند، اما نویسنده افزوده که مصالحه با طالبان با "شرط‌ها و مطالبات متناقضی" به همراه است.

سروش ملت هم نوشته که روند مصالحه با شورشیان طالبان با "ابهاماتی" به همراه است و افزوده که هنوز مشخص نیست که دولت افغانستان روند صلح را بر اساس چه "فرضیه‌ها و نشانه‌هایی" آغاز کرده است.

به نوشته این روزنامه، از یک سو طالبان با قاطعیت هر گونه گفتگوی صلح را رد کرده‌اند و از سوی دیگر سخنان مقام‌های دولتی در مورد برقراری تماس‌ها با طالبان هیچ گاه ثابت نشده و همزمان در کنار فعالیت‌های شورای عالی صلح "روند مرموزی" جریان دارد.

سروش ملت تاکید کرده است که هر گونه مصالحه‌ای با شورشیان باید بر پایه "فرضیات روشن" استوار باشد و زمینه‌های تحقق عملی آن بدور از "پریشان‌گویی‌ها" بررسی شود.

باختر در سرمقاله خود نوشته است که "علاقه بی‌سابقه‌ای" برای مصالحه در میان طرف‌های دخیل در جنگ افغانستان دیده می‌شود و در عین حال طرف‌های درگیر برای آغاز مصالحه "ناگزیری‌ها و مشکلاتی" هم دارند.

این روزنامه نقش پاکستان را در تحقق برنامه مصالحه با شورشیان افغان، به دلیل داشتن نقش عمده در "حمایت" از این شورشیان موثر دانسته و بر همکاری پاکستان برای انجام گفتگوهای صلح تاکید کرده است.

به باور باختر، حالا نه افغانستان در وضعیتی است که با لوله تفنگ بتواند حاکمیت خود را در کشور تحکیم بخشد و نه پاکستان در شرایطی قرار دارد که "بهای داخلی و بین‌المللی ادامه شورش پروری‌اش را بپردازد."

به نوشته باختر، پیمان ناتو و آمریکا هم از مذاکرات صلح حمایت می‌کنند و رهبران طالبان هم با "فشارهای بی سابقه‌ای" رو به رو هستند و آنها حالا نگران "پایان بازی بدون امتیاز مهم" به نفع گروه خود هستند.

این روزنامه به این نتیجه رسیده است که مصالحه در شرایط کنونی برای همه طرف‌های درگیر جنگ "دلپذیرتر از گذشته" شده است.

ماندگار اما در سرمقاله خود با عنوان "متوجه مارهای میان آستین باشید"، هشدار داده است که شورای عالی صلح به دلیل "دخالت‌های بی‌سر و پای کشورهای مختلف به خصوص پاکستان" قادر به تحقق برنامه مصالحه نخواهد شد.

به نظر این روزنامه، سازمان جاسوسی آی‌اس‌آی پاکستان "کنترل" طالبان را به دست دارد این سازمان "هرگز" استقلال عمل را به گروه طالبان نخواهد داد این امر وضعیت را پیچیده‌تر و دشوارتر ساخته است.

ماندگار افزوده هرچند پاکستان و کشورهایی مانند آمریکا، بریتانیا و ایران و همچنین سازمان ناتو از روند مصالحه اعلام حمایت کرده‌اند، اما به باور نویسنده، این حمایت‌ها بیشتر "سیاست‌بازی ظاهری" است و این امر خود عامل اصلی نرسیدن به صلح در افغانستان است.

روزنامه افغان جرگه خبر عفو یک بمبگذار انتحاری پاکستانی از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را در صدر مطالب خود قرار داده است.

پیش از این دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که این بمبگذار یک کودک پاکستانی است که از سوی "دشمنان صلح و امنیت" برای اجرای حمله انتحاری به افغانستان فرستاده شده بود و نیروهای امنیتی افغان او را دستگیر کرده بودند.

افغان جرگه نوشته که آقای کرزی این بمبگذار انتحاری را بر اساس "سیاست انسان‌دوستانه و حسن نیت دولت افغانستان" عفو و آزاد کرده و به خانواده او توصیه کرده است که تحت تاثیر "تبلیغات سوء گروه‌های تروریستی قرار نگیرد".

روزنامه دولتی انیس در خبر نخست خود از قول حامد کرزی نوشته است که شورای عالی صلح روند مصالحه با مخالفان مسلح را سرعت خواهد بخشید.

به نوشته انیس، آقای کرزی در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته است که تماس‌ها با طالبان پیش از تشکیل شورای عالی صلح با شماری از سران طالبان وجود داشته است.

آقای کرزی گفته که بعد از تشکیل این شورا روند مصالحه با طالبان رسما آغاز شده و ابراز امیدواری کرده است که این روند منجر به تامین ثبات دایمی در کشور شود.