روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۵ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی و موضوع مصالحه با طالبان را در مطالب اصلی خود بررسی کرده اند.

سروش ملت تاکید کرده که نتایج آرای مردم باید به صورت "واقعی" آن اعلام شود و هشدار داده است که اگر "ابهام های" موجود برداشته نشود، شفافیت انتخابات زیر سوال خواهد رفت و باعث کاهش اعتماد مردم نسبت به تمامی روندهای کلان ملی و دموکراتیک هم خواهد شد.

روزنامه همچنین هشدار داده است که بی اعتمادی مردم نسبت به روندهای ملی و دموکراتیک، در درازمدت بر این گونه روندها تاثیر منفی بجا خواهد گذاشت.

سروش ملت تاکید کرده که نتایج انتخابات باید زودتر اعلام شود و به درازا کشیدن زمان اعلام نتایج انتخابات را "رنج دهنده" دانسته است. نویسنده افزوده که این امر باعث "سر درگمی" در بسیاری از امور خصوصی و عمومی شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که نتایج ابتدایی انتخابات ۲۷ سنبله/شهریور را امروز (۲۵ میزان/مهر) اعلام خواهد کرد و نتایج نهایی آن پس از رسیدگی به شکایت های رسیده اعلام خواهد شد.

باختر تاکید کرده که به پرونده های افرادی که متهم به تقلب در انتخابات شده اند، باید به گونه جدی رسیدگی شود. روزنامه بر رسیدگی به پرونده های آن عده افراد "قدرتمندی" که شامل افراد متهم هستند، تاکید بیشتر کرده است.

روزنامه افزوده که زورمندان از آغاز روند برگزاری انتخابات تا پایان آن تلاش کردند که "خود را بر مردم تحمیل کنند و آرای آنها را بدزدند". به باور باختر، این "بدترین اتفاقی بود که در این انتخابات تکرار شد".

باختر با اشاره به موجودیت اسامی ۲۵ نماینده کنونی مجلس و شماری از افراد نزدیک به مقامهای بلندپایه دولتی در فهرست افراد متهم به تقلب، این پرسش تردیدآمیز را مطرح کرده که آیا به پرونده های آنها رسیدگی خواهد شد یا مانند گذشته تنها در حد "اتهام" باقی خواهد ماند.

ماندگار موضوع مصالحه با طالبان را در سرمقاله خود بررسی کرده و نوشته است: "گذشت یک دهه پرهزینه و به بن بست رسیدن راه ها حل های بزرگ با وجود داشتن پشتیبانی های بین المللی، افغانستان را بار دیگر به لبه پرتگاه و افتادن به بحران نزدیک کرده است."

به باور روزنامه، "بزرگترین و مدرن ترین ارتشها" در افغانستان اکنون به جایی رسیده اند که نزدیک است تصمیم بگیرند که "بدون سروصدا" این کشور را ترک گویند.

ماندگار در بخشی از سرمقاله خود هشدار داده است که اکنون با "عقب نشینی دراماتیک" جامعه جهانی در مورد حل قضیه افغانستان، احتمال بازگشت این کشور به جنگ های داخلی دهه نود میلادی بیشتر شده است.

افغانستان در دهه نود میلادی پس از خروج ارتش شوروی سابق، با جنگ های گسترده میان گروهی مواجه شد و بیشتر زیربناهای این کشور از بین رفت. در آن زمان کشورهای غربی که از جنگ علیه شوروی حمایت کرده بودند، تلاشی برای پایان دادن به این جنگ ها نکردند.

ماندگار افزوده که دولت افغانستان در "آخرین فرصت" با تشکیل شورای عالی صلح ابتکار صلح را به مجاهدین واگذار کرده و امیدواری ها برای تامین صلح بیشتر شده است. نویسنده اما هشدار داده که اگر این شورا هم نتواند موفقیتی به دست آورد، بار دیگر "ناامیدی ها" بیشتر خواهد شد.

چراغ هشدار داده است که اگر روند صلح به نتیجه ای نرسید، این روند به عنوان یک "ابزار تبلیغاتی" باعث تقویت مواضع طالبان و گسترش زمینه سربازگیری برای آنها خواهد شد. به نوشته روزنامه میان کابل و واشینگتن بر سر مذاکره با "تروریستان فاصله عمیقی" وجود دارد.

روزنامه افزوده است در حالی که دولت افغانستان و رئیس شورای عالی صلح از آمادگی محافلی در درون گروه طالبان برای مصالحه سخن می گویند، آمریکا نگران "پایمال" شدن خواستهایی است که ده سال پیش برای آن وارد افغانستان شد.

به باور چراغ، تلاشهای سه ساله حامد کرزی، برای آغاز مصالحه با طالبان به دلیل تفاوت دیدگاه های کابل و واشینگتن، هیچ نتیجه ای نداشته و تنها باعث "جسور و گستاخ شدن" طالبان شده است.

هشت صبح هم نوشته که کابل و واشینگتن بر سر مذاکره با طالبان با تفاوت دیدگاه ها مواجه هستند و این موضوع مصالحه با طالبان را با "ابهام" رو به رو کرده است.

به نوشته این روزنامه، تاکید آمریکایی بر ناممکن بودن مشارکت ملا عمر رهبر طالبان در روند مصالحه و اصرار دولت افغانستان بر این که تصمیم گیری ها در مورد مصالحه از اختیارات شورای عالی صلح است، مغایرت دارد.

هشت صبح پرسیده است که اگر گفتگوهای شورای عالی صلح با طالبان به "خطوط سرخ آمریکا" در مورد مصالحه با طالبان برسد، در آن صورت چه اتفاقی خواهد افتاد. نویسنده به این نتیجه رسیده که در نهایت تعامل بر سر مذاکره با طالبان و تلاشهای صلح به "بن بست" خواهد رسید.