روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۷ سنبله

مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم و انتخابات پارلمانی افغانستان، در صدر مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

هشت صبح گزارش اخیر شبکه تلویزیونی سی ان ان در باره مخفی‌گاه اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده و ایمن الظواهری، معاون او را بررسی کرده است.

اخیرا سی ان ان گزارش داد که اسامه و معاون او در دو خانه هایی در شمال غرب پاکستان زندگی می کنند و در گزارش همچنین آمده که این خانه ها توسط سرویس مخفی سازمان اطلاعات پاکستان حفاظت می شود.

مقامهای دولت پاکستان حضور این دو فرد در پاکستان را که تحت پیگرد نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان هستند، تکذیب کرده اند.

هشت صبح به این نظر است که افشای حضور اسامه و معاونش در پاکستان نشان داد که پاکستان نه تنها متحد جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم نیست، بلکه "بزرگترین حامی تروریسم" است.

نویسنده افزوده که اگر آمریکا در برابر "سیاست های محیلانه پاکستان" در مورد مبارزه با تروریسم و رهبران گروه القاعده "ملاحظه کاری" کند، این امر به معنای آن است که آمریکا در برابر این سیاست ها "مقهور" شده است.

آرمان ملی با اشاره به آغاز عملیات نیروهای امنیتی علیه طالبان در شمال افغانستان نوشته که این کاری است که دولت می توانست آن را در سالهای گذشته انجام دهد.

اخیرا نیروهای امنیتی افغانستان از آغاز عملیات گسترده ای علیه طالبان در ولایت تخار خبر دادند و گفتند که این عملیات به دیگر ولایت های شمالی کشور هم گسترش خواهد یافت.

آرمان ملی نوشته که به دلیل تاخیر در آغاز این عملیات، اکنون دولت مجبور است برای بیرون راندن طالبان از شمال کشور از امکانات و نیروهای بیشتری استفاده کند. به نظر نویسنده گروه طالبان و گروه القاعده در حال حاضر نسبت به سالهای گذشته نفوذ و نیروی بیشتری در این مناطق دارند.

این روزنامه در ادامه تاکید کرده که در پی پاکسازی مناطق شمالی کشور، به تامین امنیت، تقویت ادارات محلی و ارائه خدمات اجتماعی توجه بیشتری صورت گیرد.

راه نجات با اشاره به موضوع تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان، تاکید کرده که نهادهای انتخاباتی کشور باید در برخورد با آرای مشکوک و عاملان تقلب و تخلفات انتخاباتی با "قاطعیت" بیشتری برخورد کنند.

به نوشته این روزنامه، با وجود تجربه چند ساله کمیسیون انتخابات و وعده های مکرر مسئولان آن برای برگزاری انتخابات شفاف و عاری از تقلب، باز هم تخلفاتی در انتخابات صورت گرفته است.

راه نجات افزوده با وجود استفاده از "زر و زور" نمی توان برگزاری انتخاباتی بدون مشکلات برگزار کرد، ولی کمیسیون انتخابات هم "ضعف هایی" داشته و شماری از نامزدها دست به کارهایی زده اند که "عناصر جرم" در آن ها واضح است.

نویسنده تاکید کرده با این نامزدها به دلیل این که تحت عنوان دفاع از مردم، "خیانت" کرده اند، مشروعیت انتخابات را زیر سوال برده و به دموکراسی نوپای کشور آسیب رسانده اند، برخورد جدی صورت گیرد.

ماندگار نوشته که کمیسیون انتخابات از اعلام نتایج انتخابات "عاجز" مانده است و یک ماه پس از برگزاری انتخابات هنوز نتوانسته است که نتایج اولیه انتخابات را هم اعلام کند.

کمیسیون انتخابات تا حال دو بار زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور را به تاخیر انداخته و سر انجام گفته است که آن را فردا، ۲۸ میزان/مهر اعلام خواهد کرد.

هر کمیسیون انتخابات دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات را به کارگیری دقت بیشتر عنوان کرده است، اما ماندگار نوشته که این کمیسیون تحت "فشار و زد و بندهای سیاسی" نتوانسته که آن را اعلام کند.

ماندگار همچنین از قول "منابع آگاه" نوشته که "رهبری دولت" از کمیسیون انتخابات خواسته که نتایج انتخابات را بر اساس ترکیب قومی در هر ولایت اعلام کند، اما کمیسیون این درخواست را رد کرده است.