سایر رسانه ها: 'مذاکرات محرمانه' دولت کرزی و طالبان

Image caption نیویورک تایمز: نمایندگان طالبان عضو شورای کویته هستند اما ملا محمد عمر در گفتگوها شرکت داده نشده است

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که نمایندگان دولت حامد کرزی و تعدادی از فرماندهان طالبان به طور محرمانه مذاکراتی انجام داده اند.

این روزنامه آمریکایی به نقل از یک منبع افغان و یک دیپلمات ناشناس می گوید که دست کم چهار فرمانده طالبان و یک نماینده گروه شورشی حقانی در گفتگوها شرکت داشته اند.

دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است.

نیویورک تایمز می گوید که به درخواست کاخ سفید و یک مقام افغان، از انتشار اسامی فرماندهان طالبان که در مذاکرات شرکت داشتند، خودداری کرده است تا جان آنها به خطر نیافتد.

به گفته نیویورک تایمز، فرماندهان طالبان عضو شورای کویته هستند که از آن به عنوان شورای رهبری طالبان نام برده می شود و ملا محمد عمر سرپرستی آنرا برعهده دارد.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده آمریکایی نیروهای ائتلاف در افغانستان چند روز پیش گفته بود که مقام های طالبان اجازه خواهند داشت که برای مذاکره با دولت وارد کابل شوند.

پیش از این رئیس جمهوری افغانستان نیز "تماس های غیر رسمی" بین دولت و شورشیان طالبان را تایید کرده بود.

نیویورک تایمز می نویسد که بیشتر دیدارهای محرمانه در خارج از کابل بوده است و نیروهای بین المللی امنیت فرماندهان طالبان برای سفر از پاکستان به خاک افغانستان را تامین کرده اند.

نیویورک تایمز همچنین به نقل از منابعش می نویسد که ملا محمد عمر در مذاکرات یاد شده که به گفته این روزنامه در سطح مقدماتی بوده، شرکت داده نشده است.

این روزنامه دلیل این خط مشی را رابطه نزدیک ملا محمد عمر با سازمان اطلاعاتی پاکستان (آی اس آی) بیان می کند.

موضع رسمی دولت آقای کرزی پس از تشکیل شورای عالی صلح این بوده که این شورا یک نهاد مستقل است و در مورد مذاکره با طالبان صلاحیت تصمیم گیری نهایی بر عهده اعضای آن است.

برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین که رئیس شورای عالی صلح است، روز ۱۴ اکتبر اعلام کرد که شرایط مطرح شده از سوی طالبان و دولت افغانستان برای مذاکره، نهایی نیست و ممکن است در جریان مذاکرات تغییر کند.

طالبان هنوز بر موضع قبلی خود مبنی بر عدم مذاکره با دولت تاکید دارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفتگویی که در ۱۳ اکتبر با بخش فارسی بی بی سی داشت گفت، تاکنون هیچ تماسی بین گروه طالبان و دولت افغانستان برقرار نشده است.

مطالب مرتبط