'نقش برجسته' القاعده و جنگجویان خارجی در نا امنی شمال افغانستان

وزارت دفاع افغانستان گفته است که شبکه القاعده و جنگجویان خارجی، در نا امن کردن ولایات شمالی افغانستان "نقش بسیار برجسته ای" داشته اند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان که در یک کنفرانس خبری در کابل سخن می گفت، افزود که نیروهای افغان توجه خود را عمدتا بر شمال افغانستان متمرکز کرده اند تا از فعالیت گروه های شورشی در این مناطق جلوگیری کنند.

مناطق شمال افغانستان که پیشتر در مقایسه با ولایات جنوبی از امنیت بیشتری برخوردار بود، ظرف یک سال اخیر شاهد نا امنی های گسترده ای بوده است.

ولایات قندوز، تخار، بلخ و بغلان، از جمله ولایاتی در شمال افغانستان هستند که اخیرا شاهد بروز و تشدید نا امنی بوده است.

وزارت دفاع افغانستان می گوید اخیرا عملیاتی را برای پاکسازی این مناطق از افراد مسلح غیرمسئول به اجرا گذاشته که دستاوردهایی هم داشته است.

ظاهر عظیمی به خبرنگاران گفت: "تمرکز ما روی ولایات شمالی است. اخیرا عملیات پاکسازی را در این مناطق آغاز کرده ایم و ساحاتی هم در ولایت قندوز تصفیه شده است."

او افزود: "در (نا امنی) سمت شمال، علاوه بر بعضی افراد محلی، افراد خارجی هم نقش دارند. نقش القاعده در آن ساحات بسیار برجسته است. افرادی از کشورهای مختلف، مخصوصا از کشورهای آسیای میانه، عرب و کشورهای همسایه در نا امنی های سمت شمال نقش دارند."

ناظران می گویند افزایش فشار نظامی بر طالبان در جنوب و شرق افغانستان، باعث می شود تا این افراد راه خود را به سوی ولایات شمالی افغانستان باز کنند و در این مناطق به فعالیت بپردازند.

هم اکنون، افراد وفادار به طالبان در شماری از ولسوالی های شمال افغانستان حضور و نفوذ چشمگیری دارند.

شاهدان عینی می گویند این نفوذ به حدی است که حضور نیروهای امنیتی افغانستان را در این مناطق بی تاثیر کرده است.

این گروه ها در مناطقی که بر آنها مسلط شده اند، قوانین مورد نظر خود را به اجرا می گذارند و نهادهای حکومتی در این مناطق قدرت چندانی ندارند.

به عنوان مثال، اخیرا طالبان یک زوج افغان را به اتهام داشتن روابط نامشروع جنسی در ولایت بغلان سنگسار کردند که باعث اعتراضاتی در داخل و خارج افغانستان شد.

آگاهان امور هشدار می دهند که اگر از این وضعیت جلوگیری نشود، ناامنی به سراسر افغانستان گسترش می یابد و می تواند حاکمیت دولت را به طور جدی به چالش بکشد.

مطالب مرتبط