دو فرمانده شبکه حقانی در جنوب شرق افغانستان کشته شدند

سربازان خارجی در پکتیکا
Image caption فرماندهان کشته حملات شورشیان علیه نیروهای بین المللی را در ولایت پکتیکا رهبری می کردند.

نیروهای تحت فرمان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان از کشته شدن دو فرمانده شبکه حقانی در جنوب شرق این کشور خبر داده اند.

این نیروها روز شنبه، ۲۳ اکتبر با صدور یک اطلاعیه اعلام کردند که یکی از این فرماندهان امان الله نام داشته و حملات شورشیان مرتبط با شبکه حقانی علیه نیروهای ائتلاف بین المللی را در ولسوالی (شهرستان) "زیروک" رهبری می کرد.

شبکه حقانی متشکل از گروهی از شورشیان افغان است که تحت رهبری سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، از فرماندهان مجاهدین سابق در جنوب شرق افغانستان فعالیت دارد.

ناتو افزوده است که امان الله در پی عملیات شبانه در اواخر هفته گذشته در ولایت پکتیکا کشته شد.

به گفته ناتو، فرمانده دوم، "ماچ" نام داشته که او هم در همین ولسوالی زیروک فعالیت داشته و در اثر درگیری با نیروهای ناتو کشته شده است.

ناتو گفته که همراه با این دو فرمانده شبکه حقانی، شماری دیگر از نفرات وابسته به این شبکه هم کشته شده اند، اما شمار آنها در اطلاعیه ناتو مشخص نشده است.

شبکه حقانی هنوز در باره این خبر اظهار نظری نکرده است.

نیروهای ناتو در افغانستان همچنین از بازداشت یک فرمانده وابسته به گروه طالبان در ولایت پکتیکا خبر داده اند.

ناتو در یک اطلاعیه دیگر خود نوشته است که این فرمانده در ولسوالی یحیی خیل ولایت پکتیکا در پی عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو بازداشت شده است.

در اطلاعیه ناتو همچنین آمده است که همراه با این فرمانده، که نام او فاش نشده، چهار فرد وابسته به او هم بازداشت شده اند.

این در حالی است که دولت افغانستان تلاش دارد طالبان و دیگر گروه های شورشی را تشویق به مصالحه کند.

دولت افغانستان برای زمینه سازی برای مصالحه با طالبان شورای عالی صلح را تشکیل داده و این شورا اعلام کرده که برای تشویق طالبان به مصالحه حاضر به دادن امتیاز به این گروه است.

در همین حال نیروهای ناتو در افغانستان گفته اند که اگر گروه های شورشی در این کشور حاضر به مصالحه نشوند، آنها را تحت فشار بیشتر نظامی قرار خواهند داد.

مطالب مرتبط