'مهاجمان انتحاری' به دفتر سازمان ملل در هرات حمله کردند

نشان یوناما
Image caption دفتر یوناما پیش از این هم در مواردی مورد حمله مسلحانه قرار گرفته بود

داوود صبا، والی هرات گفته است که که چهار مهاجم انتحاری دفتر نمایندگی سازمان ملل، یوناما، در هرات را هدف حمله قرار دادند.

این حمله حوالی ظهر روز شنبه، ۲۳ اکتبر صورت گرفت و آقای صبا ساعتی پس از این حمله به خبرنگاران گفت که در پی این حمله همه مهاجمان کشته و یک مامور پلیس و یک محافظ دفتر یوناما به گونه سطحی زخمی شده اند.

والی هرات گفت که دو تن از این مهاجمان لباسهایی مشابه به لباس پلیس و دو تن دیگر آنها لباس زنانه و برقع پوشیده بودند.

به گفته او، موتر (خودرو) حامل این مهاجمان در مقابل ورودی دفتر یوناما توقف کرد و سه مهاجم پیاده شدند و فرد چهارمی موتر حامل خود را در نزدیک ورودی دفتر برای زمینه سازی برای ورود سه مهاجم دیگر به داخل محوطه دفتر منفجر کرد.

آقای صبا افزود که این سه مهاجم مسلح در پی این انفجار انتحاری، وارد محوطه دفتر یوناما شدند، اما محافظان دفتر یوناما درگیری با آنها را ادامه دادند تا نیروی پلیس به محل رسید.

والی هرات همچنین گفت که با ورود ماموران پلیس به محل، درگیری شدت بیشتر یافت و این درگیری حدود پانزده دقیقه ادامه یافت.

داوود صبا گفت که یکی از این سه مهاجم، که به بدن خود مواد منفجره بسته بود، در پی شلیک گلوله از سوی ماموران پلیس منفجر شد و دو مهاجم دیگر بر اثر اصابت گلوله به بدن شان از پا درآمدند.

والی هرات افزود: "واضح است که آنها می خواستند در داخل دفتر یوناما انتحار کنند، اما وقتی از دروازه داخل شدند، با مقاومت مواجه می شوند و به هدف خود نمی رسند، وقتی پلیس به آنها شلیک کرد، چون مواد منفجره با خود داشتند، منفجر می شود."

به گفته او، در اثر این درگیری به غیر از یک مامور پلیس و یک محافظ دفتر یوناما که زخمی شدند، به دیگر کارمندان یوناما و ماموران پلیس آسیبی نرسیده است.

Image caption هرات از مناطق نسبتا امن در غرب افغانستان شمرده می شود

دفاتر یوناما در افغانستان در روزهای جمعه و شنبه تعطیل است و به همین دلیل بیشتر کارمندان یوناما در محل کار خود حضور نداشتند و این امر باعث کاهش تلفات در آن جا شده است.

قاری یوسف، سخنگوی گروه طالبان گفته است که این حمله کار افراد وابسته به همین گروه بوده است. به گفته او، طالبان این حمله را در واکنش به تمدید ماموریت ناتو در افغانستان از سوی سازمان ملل سازمان دهی و اجرا کرده است.

دفتر یوناما در هرات، دفتر اصلی نمایندگی سیاسی سازمان ملل در غرب افغانستان است که دفاتر چند سازمان دیگر وابسته به سازمان ملل هم در آن واقع شده است.

این دفتر در خیابان فرودگاه هرات واقع در ولسوالی (شهرستان) گذره، در جنوب شهر هرات است.

این در حالی است که پانزدهم دسامبر سال گذشته میلادی هم یک مهمانسرای مورد استفاده سازمان ملل در شهر کابل مورد حمله مشابه افراد مسلح قرار گرفته بود.

در این پی این حمله دست کم هشت تن کشته و حدود چهل نفر دیگر زخمی شدند. مقامهای دولت در آن زمان گفتند که همه قربانیان این حمله غیرنظامیان بودند.

مطالب مرتبط