۱۲۰ نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان متهم به تقلب شدند

احمد ضیا رفعت
Image caption آقای رفعت گفت که نامزدهای متهم تا پنج روز آینده فرصت دفاع از خود را دارند

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان از متهم شدن ۱۲۰ نامزد انتخابات پارلمانی این کشور به دست داشتن در تقلب خبر داده است.

احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی این کمیسیون در یک نشست خبری گفت که ۹۶ تن از این نامزدها از سوی کمیسیون انتخابات و ۲۴ نامزد دیگر از سوی نهادهای امنیتی به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شده اند.

اتهام نامزدهایی که از سوی کمیسیون انتخابات معرفی شده "تخطی و تقلب" عنوان شده و اتهام آنهایی که از سوی نهادهای امنیتی معرفی شده اند، استفاده از کارتهای جعلی در انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور گذشته اعلام شده است.

آقای رفعت گفت که این نامزدها حق دارند تا پنج روز آینده دفاعیه خود را در فرم ویژه ای که از قبل به همین منظور ترتیب شده، درج و به دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی ارائه کنند.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افزود که این کمیسیون تصمیم نهایی خود در مورد اتهام های مطرح شده علیه این نامزدها را پس از بررسی دفاعیه های آنها اعلام خواهد کرد.

آقای رفعت اسامی این نامزدها را اعلام نکرد، اما گفت که آنها در ۲۴ حوزه انتخاباتی کشور نامزد بوده اند.

به گفته او، ۲۳ تن از این نامزدها از حوزه کابل، ۱۱ تن دیگر از ولایت پکتیکا، ۱۱ نامزد از ولایت قندهار و بقیه از ولایت های دیگر هستند.

فرد اول نامزدان هرات حذف شد

در همین حال، احمد ضیا رفعت گفت که نثار احمد فیضی غوریانی، نامزدی که نام او بر اساس نتایج اولیه انتخابات، در صدر فهرست نامزدهای برنده قرار دارد، از حق نامزدی محروم شده است.

به گفته آقای رفعت اتهام مطرح شده علیه آقای فیضی غوریانی "استعفا نکردن به موقع از وظیفه دولتی" بوده است. به این ترتیب اگر تصمیم کمیسیون شکایات نهایی و قطعی باشد، او به مجلس نمایندگان راه نخواهد یافت.

با این حال، آقای فیضی غوریانی با کسب نزدیک به ۱۸ هزار رای در حوزه انتخاباتی هرات هنوز هم در صدر فهرست نامزدهای پیروز در این حوزه قرار دارد و نام او عملا از این فهرست حذف نشده است.

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان گفته بود که نتایج اعلام شده، نهایی نیست و احتمال آن وجود دارد که با بررسی شکایات و پرونده های موجود در کمیسیون شکایات انتخاباتی، نتایج انتخاباتی تغییر کند.

بررسی شکایات مطرح شده علیه نامزدهای انتخابات در کمیسیون شکایات انتخاباتی ادامه دارد و این کمیسیون آرایی را که درست نداند، باطل اعلام می کند.

در تازه ترین مورد، این کمیسیون آرای مربوط به دهها محل رایگیری را در چندین ولایت باطل اعلام کرده و این آرا دیگر شامل آرای معتبر نخواهند شد.

احمد ضیا رفعت افزود که زمان دریافت شکایت های انتخاباتی از روز یکشنبه، ۲ عقرب (آبان) به پایان رسیده است. به گفته او، تا حال بیش از پنج هزار و سیصد شکایت دریافت شده و به بیش از هزار ۷۰۰ شکایت رسیدگی شده است.

آقای رفعت همچنین گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی تا سه هفته دیگر به همه شکایت های مطرح شده رسیدگی خواهد کرد.

در پی رسیدگی به شکایات انتخاباتی، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخاباتی پارلمانی را اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط